Sosny w Chorwacji

SOSNY W CHORWACJI – NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE GATUNKI IGLAKÓW W KRAJU

Jedną z wizytówek Chorwacji jest jej naturalne piękno przyrody. Duży obszar Chorwacji stanowią parki i rezerwaty przyrody, emanujące niezwykłym bogactwem i różnorodnością naturalnego krajobrazu. Ukształtowanie powierzchni kraju (niziny, wyżyny, tereny nadmorskie) powoduje, że przyroda w Chorwacji jest zróżnicowana i bujna. Plusem jest też ciepły klimat idealny dla roślin, których nie spotkamy w Polsce.
Drzewa oliwne, drzewa cytrusowe, agawy, palmy, cyprysy… nie trzeba się nawet za bardzo rozglądać, żeby dostrzec walory przyrodnicze Chorwacji.

Od początku założenia bloga staram się Wam przybliżać temat przyrody w Chorwacji, publikując co pewien czas wpis z tej właśnie kategorii. Dzisiejszego dnia będzie post o najczęściej spotykanych sosnach w Chorwacji. To, że jest ich na terenie kraju bardzo dużo już za pewne zauważyliście, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie gatunki sosny są tutaj najbardziej popularne?



Najczęściej spotykane sosny w Chorwacji:

Sosna alepska (alepski bor/pinus halepensis)

Sosna dorastająca do 20 metrów wysokości. Korona dorosłego drzewa ma nieregularne kształty lub jest zaokrąglona, a gałęzie sosny są poskręcane. Kora młodej sosny ma jasną szaro-srebrzystą barwę, a wraz z wiekiem staje się brązowa oraz spękana. Igły sosny są wyprostowane lub bardzo delikatnie skręcone, miękkie i zaostrzone. Długość igły sosny alepskiej mieści się w granicach od 6 do 13 centymetrów. Szyszki żeńskie mają podłużny kształt i brązowo-czerwony kolor. Mierzą od 6 do 10 centymetrów i osiągaja maksymalnie 4 centymetry szerokości. Szyszki męskie mają kształt elipsoidalny oraz brązowo-żółtą barwę. Sosna alepska jest drzewem jednopiennym. Rośnie na terenach nadmorskich, w klimacie gdzie występują łagodne zimy i gorące lata.

→ Sosna alepska najczęściej porasta skaliste zbocza nad samym Adriatykiem

Sosny w Chorwacji

Sosna alepska

Sosna górska (planinski bor/pinus mugo)

Gatunek sosny osiągający maksymalnie 10 metrów wysokości. Korona drzewa jest gęsta i kulista. Ramiona drzewa są bardzo liczne i gęste, delikatnie wznoszące się do góry. Kora sosny górskiej ma kolor ciemnego brązu, przechodzącego w szaro-brązowy. Igły sosny mają długość od 2 do 6 centymetrów o kolorze ciemnej zieleni (dorosłe) i jasnej zieleni (młode). Są sztywne, ostre i kłujące, na drzewie pozostają do 10 lat. Żeńskie szyszki sosny górskiej początkowo są koloru żółtego. Rosną zazwyczaj pojedynczo lub po 2 obok siebie. Dojrzała szyszka osiąga do 5 centymetrów długości i około 3 centymetrów szerokości. Męskie szyszki sosny mają kształt cylindryczny i kolor brązowy. Nasiona szyszek rozpylane są przez wiatr, a szyszki opadają z drzewa zaraz po uwolnieniu się nasion z ich wnętrza.

→ Sosna górska występuje na wyspach oraz terenach wyżynnych kraju

Sosny w Chorwacji

Sosny w Chorwacji

Sosna górska

Sosna dalmatyńska czarna (dalmatinski crni bor/pinus nigra subsp dalmatica)

Sosna dalmatyńska czarna jest drzewem dorastającym do 40 metrów wysokości. Najczęściej jednak pozostającym niskim i karłowatym drzewem. Korona sosny jest często spłaszczona lub ma nieregularny kształt. Iglak ma korę ciemną, przybrudzoną z licznymi śladami żywicy. Igły sosny dorastają do długości 7 centymetrów, są mocne i ostre, a szyszki mają barwę ciemnego brązu i dorastają do 4 centymetrów długości. Drzewo  niestety zagrożone jest wyginięciem. Ciekawostką jest to, że młode igły sosny dalmatyńskiej można wykorzystać do parzenia herbaty! Zawierają w sobie dużo witaminy C. Drewno sosny, nawet to już wysuszone, posiada w sobie dużo żywicy i jest trudne do obróbki.

→ Sosna dalmatyńska spotykana jest na wyspach Brač, Hvar, Korčula, półwyspie Pelješac i regionie parku Biokovo

Sosny w Chorwacji

Sosna dalmatyńska czarna (kapliczka w miejscowości Nerežišća na wyspie Brač)

Sosna pinia (pinija/pinus pinea)

Gatunek sosny dorastającej do 30 metrów wysokości. Korona drzewa jest bardzo gęsta i przybiera kształt parasolowaty. Gałęzie sosny pinia nie rosną w dolnych partiach tylko wyrastają w górnej części pnia, wznoszą się do nieba pod kątem ostrym. Kora młodej sosny ma kolor szaro-brązowy i pokryta jest delikatnymi rysami, a na korze sosny dorosłej widnieją głębokie bruzdy. Igły sosny pinia podzielić można na dwa rodzaje. Igły młodociane, które mają kolor niebiesko-zielony, są delikatne i osiągają do 4 centymetrów długości, oraz igły właściwe w kolorze zielonym, które rosną zebrane w pęczek, są spiczaste, sztywne i mierzą do 18 centymetrów. Dojrzałe szyszki żeńskie są masywne o kształcie jajowatym z mocnymi zaokrąglonymi łuskami. Szyszki męskie są żółte, podłużne i wyrastają w młodych pędach sosny.
Sosna pinia jest jednopienna. Występuje na obszarach wybrzeża, lubi suchy klimat i nie jest wrażliwa na długotrwałe susze.

→ Sosna pinia spotykana jest na całym terenie Dalmacji

Sosny w Chorwacji

Sosna pinia

Buy coffee

One Reply to “SOSNY W CHORWACJI – NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE GATUNKI IGLAKÓW W KRAJU”

  1. Dziękuję. Przydatne, przystępnie przedstawione informacje. Właśnie poszukiwałem informacji na temat możliwego gatunku sosny na szczycie Sv. Nikola i najbardziej pasuje mi sosna dalmatyńska czarna, ale jeszcze się w tym roku przyjrzę tym drzewkom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *