Opuncja figowa jest rośliną występującą w wielu krajach o ciepłym klimacie. Do jednego z nich należy również Chorwacja. Na wyspach i „dzikich” terenach bardzo często można spotkać kaktusy z kolorowymi owocami: żółtymi, fioletowymi oraz czerwonymi. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że te barwne owoce są jadalne i mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie.
Opuncja figowa jest rośliną z rodziny kaktusowatych i pierwotnie pochodzi z Meksyku. Dzisiaj opuncję spotkamy w rejonie Morza Śródziemnego. Ciepły i słoneczny klimat to idealne warunki dla rozwoju kaktusa. Roślina potrafi przetrwać długie susze i wyrosnąć nawet w skalistych terenach. Rozrasta się samoistnie bez ingerencji człowieka. Dojrzały kaktus potrafi osiągnąć do 5 metrów wysokości!
Opuncja figowa, oprócz tego, że swoim wyglądem dekoruje krajobraz to również pomaga z zapobieganiu erozji ziemi. Roślina poprzez swoje korzenie wzbogaca glebę w bogate substancje odżywcze i jest korzystna dla innych roślin znajdujących się w jej pobliżu.
Opuncja figowa i mistrz drugiego planu. Wszędzie gdzie pojawiam się ja, pojawiają się i koty
Opuncja figowa – owoce
Występuje wiele odmian opuncji figowej, które różnią się między sobą kształtem i kolorem owoców. Niektóre owoce mogą być podłużne, a inne okrągłe. Każdy rodzaj owocu może się też różnić wielkością. Owoce opuncji figowej zazwyczaj wyrastają rzędami w niewielkich odległościach od siebie.
Opuncję figową można hodować także jako roślinę doniczkową w domu. Nie będzie się ona rozrastać, tak jak te pod gołym niebem, ale przy dobrej pielęgnacji potrafi obrodzić w owoce. Należy tylko pamiętać o zakupie sadzonki z kwiatami lub zalążkami owoców.
Prawdopodobnie, pierwsze owoce opuncji figowej sprowadził do Europy podróżnik Krzysztof Kolumb po powrocie ze swojej wyprawy do Ameryki Południowej.
Opuncja figowa a walory odżywcze owocu
Owoce kaktusa bogate są w witaminy A, B1, B2, B3, B6, witaminy E i K, oraz witaminę C. Już jeden owoc opuncji figowej pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka w witaminę C. Spożywanie owoców obniża cholesterol, pomaga w walce z cukrzycą oraz działa łagodząco na problemy wątrobowe. Opuncja działa zbawiennie na kaszel i duszności, a także pomaga leczyć astmę.
Miąższ owocu bogaty jest w wapń i mangan, a także minerały takie jak: fosfor, krzem, potas, sód i żelazo.
Jadalne owoce opuncji figowej
Jak jeść owoce opuncji figowej?
Po zerwaniu owoców (do tej czynności powinno się zastosować rękawiczki) należy je dobrze umyć pod letnią wodą i osuszyć. Następnie trzeba pozbyć się całej skórki z owocu, lub delikatnie wykroić środek. Pamiętajcie żeby wcześniej usunąć wszystkie kolce. Niektóre są miniaturowe i praktycznie niewidoczne!
Owoce przekraja się wzdłuż na połówki. Zarówno miąższ jak i niewielkie pestki są jadalne. Opuncja jest słodka ale bardzo orzeźwiająca.
Ktoś chętny?
Bardzo smaczna.
Nigdy nie próbowałam tego jeść, ale patrząc na witaminy! To prawdziwa bomba – jak tylko spotkam się z opuncją figową – nie przejdę obok niej obojętnie!
Jadłem, pyszne ,lekko kwaskowe o podobnym smaku do porzeczki czerwonej. Uwaga na kolce, ciężkie do wyjęcia ze skóry a do tego mikroskopijne, długo trzymają się na rękach.