Opuncja figowa w Chorwacji

OPUNCJA FIGOWA W CHORWACJI – KAKTUS Z JADALNYMI OWOCAMI

Opuncja figowa jest rośliną występującą w wielu krajach o ciepłym klimacie. Do jednego z nich należy również Chorwacja. Na wyspach i „dzikich” terenach bardzo często można spotkać kaktusy z kolorowymi owocami: żółtymi, fioletowymi oraz czerwonymi. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że te barwne owoce są jadalne i mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie.

Opuncja figowa jest rośliną z rodziny kaktusowatych i pierwotnie pochodzi z Meksyku. Dzisiaj opuncję spotkamy w rejonie Morza Śródziemnego. Ciepły i słoneczny klimat to idealne warunki dla rozwoju kaktusa. Roślina potrafi przetrwać długie susze i wyrosnąć nawet w skalistych terenach. Rozrasta się samoistnie bez ingerencji człowieka. Dojrzały kaktus potrafi osiągnąć do 5 metrów wysokości!

Opuncja figowa, oprócz tego, że swoim wyglądem dekoruje krajobraz to również pomaga z zapobieganiu erozji ziemi. Roślina poprzez swoje korzenie wzbogaca glebę w bogate substancje odżywcze i jest korzystna dla innych roślin znajdujących się w jej pobliżu.

Opuncja figowa w Chorwacji

Opuncja figowa w Chorwacji

Opuncja figowa i mistrz drugiego planu. Wszędzie gdzie pojawiam się ja, pojawiają się i koty

Opuncja figowa – owoce

Występuje wiele odmian opuncji figowej, które różnią się między sobą kształtem i kolorem owoców. Niektóre owoce mogą być podłużne, a inne okrągłe. Każdy rodzaj owocu może się też różnić wielkością. Owoce opuncji figowej zazwyczaj wyrastają rzędami w niewielkich odległościach od siebie.

Opuncję figową można hodować także jako roślinę doniczkową w domu. Nie będzie się ona rozrastać, tak jak te pod gołym niebem, ale przy dobrej pielęgnacji potrafi obrodzić w owoce. Należy tylko pamiętać o zakupie sadzonki z kwiatami lub zalążkami owoców.

 


Prawdopodobnie, pierwsze owoce opuncji figowej sprowadził do Europy podróżnik Krzysztof  Kolumb po powrocie ze swojej wyprawy do Ameryki  Południowej.Opuncja figowa a walory odżywcze owocu

Owoce kaktusa bogate są w witaminy A, B1, B2, B3, B6, witaminy E i K, oraz witaminę C. Już jeden owoc opuncji figowej pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka w witaminę C. Spożywanie owoców obniża cholesterol, pomaga w walce z cukrzycą oraz działa łagodząco na problemy wątrobowe. Opuncja działa zbawiennie na kaszel i duszności, a także pomaga leczyć astmę. 
Miąższ owocu bogaty jest w wapń i mangan, a także minerały takie jak: fosfor, krzem, potas, sód i żelazo.

Chorwacka przyroda

Chorwacka przyroda

Chorwacka przyroda

Jadalne owoce opuncji figowej

Jak jeść owoce opuncji figowej?

Po zerwaniu owoców (do tej czynności powinno się zastosować rękawiczki) należy je dobrze umyć pod letnią wodą i osuszyć. Następnie trzeba pozbyć się całej skórki z owocu, lub delikatnie wykroić środek. Pamiętajcie żeby wcześniej usunąć wszystkie kolce. Niektóre są miniaturowe i praktycznie niewidoczne!
Owoce przekraja się wzdłuż na połówki. Zarówno miąższ jak i niewielkie pestki są jadalne. Opuncja jest słodka ale bardzo orzeźwiająca. 

Opuncja figowa w Chorwacji

Ktoś chętny?

Buy coffee

3 Replies to “OPUNCJA FIGOWA W CHORWACJI – KAKTUS Z JADALNYMI OWOCAMI”

  1. Nigdy nie próbowałam tego jeść, ale patrząc na witaminy! To prawdziwa bomba – jak tylko spotkam się z opuncją figową – nie przejdę obok niej obojętnie!

  2. Jadłem, pyszne ,lekko kwaskowe o podobnym smaku do porzeczki czerwonej. Uwaga na kolce, ciężkie do wyjęcia ze skóry a do tego mikroskopijne, długo trzymają się na rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *