Muzeum Froggyland

MUZEUM FROGGYLAND W SPLICIE, CZYLI WIZYTA W ŚWIECIE ŻAB

Muzeum Froggyland odwiedziłam w tym tygodniu podczas mojej krótkiej wizyty w Splicie. W mieście Dioklecjana bywam dość często ale o takim miejscu jak Froggyland dowiedziałam się dopiero dzień przed moim przyjazdem do Splitu .

Skoro już miałam być w mieście, dzień rozplanowałam sobie tak, żeby bez pośpiechu starczyło mi czasu na zwiedzenie muzeum. Nie jestem zwolenniczką wypychania zwierząt i takie rzeczy raczej mnie przerażają niż bawią, to jednak chęć zobaczenia co kryje się za drzwiami Froggyland wygrała.
Już kilka metrów od budynku muzeum do moich uszu dobiegał puszczany z głośników rechot żab. Nawet jeśli ktoś będzie przechodził tutaj przypadkowo zapewne zatrzyma się ze zdziwieniem, żeby sprawdzić skąd pochodzą te dziwne i nietypowe odgłosy. Froggyland to nic innego, jak żabie muzeum!

Po tym jak weszłam do muzeum i zobaczyła znajdujące się w nim eksponaty na chwilę stanęłam w miejscu a po moim ciele przeszedł mały dreszczyk. Żaby przedstawione w scenach z życia codziennego ludzi, jak dla mnie wyglądały trochę dziwnie i wywołały u mnie mieszane uczucia. Muzeum jest tak oryginalne i nietypowe, że sama nie wiem, czy to co zobaczyłam spodobało mi się, czy też nie. Myślę, że to miejsce zrobi wrażenie na miłośnikach i koneserach „sztuki dziwnej” bo chyba tak można je nazwać.

 

Muzeum Froggyland w Splicie

Autorem kolekcji żab przedstawionych w Froggyland jest Ferenc Mere, który działał na początku XX wieku. Jego żabia kolekcja powstała prawie 100 lat temu, a dokładniej w 1920 roku!

 

Froggyland – kolekcja żab

Wyjątkowa kolekcja w muzeum składa się z 507 żab. Wszystkie żaby zostały wypchane przy użyciu trudnej techniki wypychania przez usta, dzięki czemu nie mają żadnych nacięć. Jest to bardzo złożony i pracochłonny proces wymagający niezwykłej precyzji i dokładności.
W  muzeum można zobaczyć 21 eksponatów (szklanych gablot) w których żaby przedstawiają różne sytuacje z życia codziennego np. żaby uczące się w szkole, żaby podczas modlitwy w kościele, żaby na domówce popijające wino, żaby na pikniku itd.
Samo wypychanie żab zajęło autorowi około 10 lat. Dzisiaj jest to jedna z największych i najlepszych tego typu kolekcji na świecie. Właśnie chociażby dlatego warto zajrzeć do nietypowego muzeum Froggyland.

 

Informacje

W muzeum nie ma możliwości robienia zdjęć! Nawet ładne prośby i uśmiech nie pomogą. Jeśli koniecznie chcemy zrobić zdjęcia eksponatom trzeba wcześniej napisać e-mail z zapytaniem o taką możliwość, czego ja niestety nie zrobiłam.
Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć pocztówki, jakie kupiłam w muzeum. Są to tylko dwie z wielu żabich scen pokazanych w muzeum.

Bilet do muzeum: 50kn
Adres:
ul. Kralja Tomislava 5
Godziny otwarcia:
10:00 – 22:00
Strona internetowa muzeum:
kliknij tutaj 

Muzeum Froggyland

Muzeum FroggylandMuzeum Froggyland w Splicie

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *