Kwiecień i maj

KWIECIEŃ I MAJ W MOIM OBIEKTYWIE

Wiosna w Chorwacji to druga (po jesieni) moja ukochana pora roku w tym kraju. Szczególnie na wyspie Brač. Wszystko dookoła się zieleni, przepięknie pachnie i wygląda magicznie. Każdy dzień spędzony w otoczeniu takiej przyrody działa jak lekarstwo na wszelkie dolegliwości.

Jadąc przez wyspę przy ulicach rozpościerają się czerwone dywany kwitnących maków, a żółta szczodrzenica (chorwacka brnistra) dodaje krajobrazowi jeszcze więcej uroku.
O tej porze roku nie tylko przyroda budzi się do życia. Budzi się również turystyka. Pojawiają się pierwsi goście, pierwsi plażowicze i pierwsze letnie atrakcje. W miasteczkach po zimowej pauzie ponownie zostają otwarte restauracje i kawiarnie. Taki nowy początek, nowy rozdział.
U mnie też nadchodzą wielkie zmiany w życiu. Nie chcę jeszcze głośno wspominać cóż to takiego, ale siłą rzeczy dowiecie się o nich pod koniec czerwca. To będzie moja życiowa podróż na którą czekam z niecierpliwością…


Kwiecień i maj uwieczniony na zdjęciach

Wiosna w Chorwacji

Wiosna w Chorwacji

Pierwsze oznaki wiosny nad Adriatykiem.

Kwiecień i maj

Kilka minut po deszczu. Pierwsze kwietniowe kwiaty pojawiające się wśród mokrej trawy.

Kwiecień i maj

Bol

Tak pięknie prezentował się port w Bolu pod koniec kwietnia. Cisza, spokój i te kolory. 

Split

Split

Kwietniowy Split. Na promenadzie zaczynają pojawiać się pierwsi turyści.

Čevapčići

Tak rozpoczęła się u mnie majówka. Grill i coś dobrego do zjedzenia. Tym razem nie rybka a bałkański specjał mięsny čevapčići. Obowiązkowo podane z ajvarem i pieczonymi ziemniaczkami.

wiosna w Chorwacji

Ciężko opisać słowami jak wygląda wiosna na wyspie. Te zdjęcia kwiatów to tylko mały skrawek wiosennego krajobrazu.

Kawa w Chorwacji

Kawa w Chorwacji

Relaks przy przy kawie. U mnie ostatnio zamiast małej czarnej króluje cappuccino i caffe latte. Co do caffe latte takie ładne wypijecie w Bolu w Cocktail Bar Bolero. Fajne miejsce przy promenadzie. Szczególnie latem można się tutaj schować przed upałem. Cień robią okoliczne sosny wśród których znajdują się stoliki.

Kwiecień i maj

50 twarzy błękitu. Na taki kolor Adriatyku można patrzeć bez końca.

Truskawki w Chorwacji

Na sezonowe owoce zawsze czekam z utęsknieniem. Chorwackie truskawki są pyszne ale dla mnie i tak najlepiej smakują te z polskich pól.  A tak przy okazji – czy wiecie, że truskawka po chorwacku to „jagoda”.

Kwiecień i maj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *