Kumrovec

KUMROVEC – STARO SELO I DOM RODZINNY MARSZAŁKA TITO

Kumrovec to mała miejscowość, która skrywa nie tylko malownicze wiejskie pejzaże, ale także bogatą historię i dziedzictwo byłej Jugosławii. To tutaj znajduje się Muzeum Staro Selo (Stara Wieś), gdzie kroki przenoszą nas w czasie do epoki, kiedy marszałek Tito kształtował losy kraju. Idąc śladami jugosłowiańskiego przywódcy, odkrywamy zakamarki jego życia i dziedzictwo, które wciąż emanuje z tutejszych zabytków.

Bo bez wątpienia największą atrakcją i zabytkiem w muzeum jest rodzinny dom marszałka Josipa Broz Tito. Dom ten, pełen wspomnień i tajemnic, stanowi istotny element Muzeum Staro Selo w miejscowości Kumrovec. Z każdym krokiem po jego pokojach odkrywamy nie tylko atmosferę tamtych lat, ale również intymne detale z życia marszałka. Ten skromny, a zarazem wyjątkowy dom, jest jak otwarta księga historii, w której każda strona opowiada o chwilach, które kształtowały losy narodu. 

Kumrovec

Wejście na teren Muzeum Staro Selo. Wejściówki są płatne – ceny biletów możecie sprawdzić na stronie internetowej muzeum.

Zanim jednak przejdziemy do głównego tematu przyjrzyjmy się również samej sylwetce Josipa Broz Tito.

Josip Broz, znany powszechnie jako Tito, urodził się 7 maja 1892 roku w miejscowości Kumrovec. Jego dzieciństwo było naznaczone skromnością, a dom rodzinny, w którym dorastał, stanowił odzwierciedlenie prostego życia chłopskiego.
W trudnych warunkach ekonomicznych, młody Tito poznawał tajniki rzemiosła, pomagając rodzicom w gospodarstwie. Ten okres jego życia wykształcił w nim zaradność, pracowitość i umiejętność współpracy z ludźmi, co później miało wpływ na jego karierę polityczną.
Dorastając w atmosferze politycznych i społecznych niepokojów, Tito zaangażował się w działalność polityczną w młodym wieku. W okresie międzywojennym brał udział w różnych ruchach oporu przeciwko faszystowskim i nazistowskim reżimom.
Niezłomność i umiejętność przywództwa sprawiły, że Tito stał się centralną postacią Jugosławii podczas II wojny światowej. Po wojnie, został marszałkiem i jednocześnie prezydentem kraju. Jego rządy charakteryzowały się niezależnością od bloków wschodniego i zachodniego, co przyczyniło się do utworzenia Jugosławii jako niepodległego państwa socjalistycznego.

 

Kumrovec – Muzeum Staro Selo i dom marszałka Josipa Broz Tito

Muzeum Staro Selo to magiczne miejsce, które przenosi nas w erę przeszłości, ukazując codzienne życie i dziedzictwo Jugosławii. Zlokalizowane jest w historycznym sercu miejscowości Kumrovec, nieopodal granicy ze Słowenią. Spacerując po terenie muzeum, odnajdujemy autentyczne chłopskie domy, z których wiele zostało przeniesionych z różnych regionów kraju. Wnętrza każdego z nich są urządzone z dbałością o szczegóły, ukazując życie tamtejszych mieszkańców w różnych okresach.
Muzeum nie tylko eksponuje autentyczne przedmioty i wystawy, ale także oddaje klimat dawnych lat, pozwalając odwiedzającym przenieść się w czasie. Przemieszczając się pomiędzy drewnianymi domami i gospodarczymi zabudowaniami przez chwilę możemy poczuć klimat wiejskości.

Kumrovec

Kumrovec

Kumrovec

Kumrovec

Kumrovec

Takie i wiele innych zabudowań oraz wnętrz zobaczycie w Muzeum Staro Selo. Trzeba przyznać, że panuje w tym miejscu bardzo przyjemny klimat.

Rodzinny dom marszałka Tito

W jednym z najważniejszych punktów muzeum znajduje się chłopski dom w którym urodził się marszałek Tito. Jego wnętrza przenoszą nas do czasów, kiedy mały Josip żył w skromnych warunkach, zanim zaczął kształtować losy państwa jugosłowiańskiego.
Dom utrzymany w tradycyjnym stylu architektonicznym chorwackiej wsi. Charakteryzuje się dachem krytym czerwoną dachówką oraz drewnianymi detalami typowymi dla wiejskich budowli.
We wnętrzu domu zobaczymy wiele ciekawych ekspozycji i przedmiotów przedstawiających różne etapy z życia marszałka Josipa Broz Tito. W różnych częściach domu znajdują się ciekawe fotografie ukazujące marszałka jako małego chłopca ale również już jako działacza politycznego.
Wystrój domu rodzinnego marszałka jest oryginalny – meble, przedmioty użytku codziennego, czy narzędzia domowe, dzięki czemu każdy odwiedzający może zobaczyć w jakich warunkach dorastał Tito.

Kumrovec

Kumrovec

Kumrovec

Tak wygląda dom marszałka Josipa Broz Tito. Jego wnętrze kryje w sobie dużo ciekawych zdjęć, przedmiotów i dokumentów.

Muzeum to bardzo ciekawe miejsce, które warto zwiedzić będąc w okolicy. Pamiętajcie, że Chorwacja to nie tylko plaże i morze, ale również ciekawa historia kraju i wiele miejsc, dzięki którym możemy jej doświadczyć.

Zachęcam Was również do odwiedzenia strony muzeum. Znajdziecie na niej piękne zdjęcia eksponatów oraz podstawowe informacje o tym miejscu.

Wyjeżdżając do Chorwacji pamiętajcie też o ubezpieczeniu turystycznym. Wykupienie polisy turystycznej daje Wam gwarancję spokojnych wakacji.

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *