Dalmacja przed sezonem

DALMACJA NA PRZEŁOMIE MARCA I KWIETNIA. PLUSY I MINUSY

Dalmacja jest jednym z najbardziej malowniczych i popularnych regionów turystycznych w Chorwacji. Niezliczone plaże, urocze miasteczka nadmorskie i bogactwo historycznych atrakcji przyciągają miliony turystów z całego świata każdego roku. Jednak czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wygląda Dalmacja przed sezonem turystycznym?

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci plusy i minusy odwiedzania Dalmacji przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Dlaczego podróżowanie na przełomie marca i kwietnia może być atrakcyjną opcją dla wielu podróżnych? Z jakimi wyzwaniami można się spotkać w tym okresie odwiedzając Dalmację? Co Cię spotka na miejscu i co może Cię zaskoczyć? O tym będzie dzisiejszy wpis. Zapraszam.

Dalmacja

Dalmacja przed sezonem jest cicha i spokojna. Tutaj powoli budzący się do życia Bol i pierwsze kawiarnie otwierające się po zimie.

Dalmacja przed sezonem turystycznym. Czy warto zdecydować się na wyjazd w tym okresie?

Ja powiem, że warto. Jako mieszkanka wyspy Brač z czystym sumieniem mogę polecić Ci odpoczynek w Dalmacji przed sezonem turystycznym. Co prawda, nie będzie w tym okresie tyle atrakcji i ciekawych rozrywek jak podczas lata, o kąpieli w morzu też możesz zapomnieć (no chyba, że lubisz morsowanie) i raczej na kolacje w restauracjach nie masz co liczyć…. to mimo wszystko uważam, że marzec i kwiecień są fajnymi miesiącami na wyjazd.
W takich miesiącach można naprawdę solidnie wypocząć. Brak zgiełku, niepotrzebnych bodźców, głośnej muzyki, czy chociażby zatłoczonych przez turystów nadmorskich promenad to tylko niektóre zalety przedsezonowego wyjazdu do Dalmacji.
Odwiedzając Dalmację przed sezonem będziecie mogli bez pośpiechu zobaczyć wszystkie zabytki danych miasteczek, które podczas lata łatwo pominąć. Unikniecie równie długich kolejek i długiego czasu oczekiwania – możecie więc spokojnie zwiedzać popularne zabytki oraz miejsca i uczestniczyć w wycieczkach w małych grupach.
Przedsezonowe okresy często idą w parze z niższymi cenami, zarówno w kwestii noclegów, jak i w sklepach. Możecie więc zaoszczędzić pieniądze, wybierając się do Dalmacji przed szczytem sezonu.

A co z wadami takiego wyjazdu? Na pewno trzeba tutaj wziąć pod uwagę pogodę, która o tej porze roku jest dość zmienna. Są dni bardzo słoneczne i ciepłe, ale również deszczowe i wietrzne. W marcu i kwietniu Adriatyk jest zimny i na kąpiel w morzu nie macie co liczyć. 
Nie wszystkie restauracje, sklepy czy atrakcje są otwarte przed sezonem turystycznym. Możecie więc napotkać ograniczenia w dostępie do niektórych usług czy produktów. 
Przedsezonowy okres często wiąże się z mniejszą ilością imprez, festiwali czy wydarzeń kulturalnych. Jeśli szukasz bogatego życia nocnego czy lokalnej kultury, może być to dla Ciebie rozczarowujące. Niektóre atrakcje wodne, takie jak wycieczki łodzią czy rejsy na inne wyspy są bardzo ograniczone i ciężko jest znaleźć fajne oferty o też porze roku. Nie wspominając już o sportach wodnych!

DalmacjaTak prezentuje się miasteczko Bol pod koniec marca.

Podsumowując. Plusy i minusy przedsezonowego wyjazdu do Dalmacji:

Plusy:

 • spokój i cisza 
 • brak turystów
 • puste plaże
 • budząca się do życia przyroda
 • uważne zwiedzanie miast
 • możliwość zobaczenia jak żyją tutejsi mieszkańcy
 • tańsze ceny noclegów, biletów transportu publicznego, biletów do muzeów 
 • brak kolejek
 • atrakcje, z którymi spotkacie się tylko przed sezonem (najczęściej są to miejscowe wydarzenia, święta miast itp.)

Minusy:

 • niepewna pogoda
 • ograniczona dostępność usług
 • mniejsza liczba imprez kulturalnych
 • problemy ze znalezieniem odpowiedniego apartamentu
 • brak rejsów i wycieczek łódkami
 • ograniczona liczba sportów wodnych

DalmacjaPiękne krajobrazy z budzącą się do życia przyrodą.

Jak widzisz, podróżowanie do Dalmacji przed sezonem turystycznym może być fascynującym doświadczeniem, które oferuje wiele korzyści, ale także pewne wyzwania. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji i oczekiwań. Jeśli liczysz się z moim zdaniem, to ja gorąco polecam Ci taki wyjazd. Dla tych, którzy cenią spokój i autentyczność, podróż do Dalmacji w takim okresie  może być niezapomnianym doświadczeniem, pozwalającym na lepsze poznanie piękna i uroku tego regionu.

Kliknij na zdjęcie i zobacz krótką rolkę na Instagramie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez CHORWACJA ~ PODRÓŻE ~ Ewelina Sadura Marinović (@polakoeu)

Wyjeżdżając do Chorwacji pamiętajcie też o ubezpieczeniu turystycznym. Wykupienie polisy turystycznej daje Wam gwarancję spokojnego odpoczynku.

Dalmacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *