Cud w Dolinie Poskoków

„CUD W DOLINIE POSKOKÓW”. KSIĄŻKA, KTÓRA ROZBAWIŁA MNIE DO ŁEZ!

Są książki, które na długo pozostają w pamięci. Są książki, które dają do myślenia, wzruszają lub przenoszą nas myślami do zupełnie innego świata. Są też takie, które wywołują uśmiech na twarzy oraz bawią do utraty tchu – i to właśnie na jednej z nich chciałabym się dzisiaj skupić. „Cud w Dolinie Poskoków” Ante Tomića to najzabawniejsza historia, jaką przeczytacie tego lata!

Zanim jednak przejdziemy do bohaterów książki, to muszę się Wam przyznać, że ja raczej sama z siebie nie sięgnęłabym po tego typu lekturę. Po przeczytaniu streszczenia umieszczonego na okładce książki za pewne odłożyłabym ją z powrotem na sklepową półkę, co byłoby ogromnym błędem! Dlatego też z tego miejsca muszę serdecznie podziękować Oficynie Literackiej Noir Sur Blanc za podsunięcie lektury pod mój nos bo inaczej ominęło by mnie naprawdę wspaniałe literackie dzieło.

Książka okazała się być fenomenalna! Od razu porwała mnie swoją intrygującą fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i bogatym światem kreowanym przez autora. Cieszę się, że trafiła w moje ręce i tym samym mogłam dla Was przygotować jej recenzję. Zapraszam.

Cud w Dolinie Poskoków

A czy Ty odważysz się odwiedzić Dolinę Poskoków? 

Witaj w tajemniczej Dolinie Poskoków

Tytułowa Dolina Poskoków położona jest w Chorwacji, pomiędzy wysokimi górami, z dala od gwarnego wybrzeża i miejskiej społeczności. Zarówno nazwa doliny jak i męskiego rodu, który tam mieszka pochodzi od najbardziej jadowitego węża w Chorwacji – poskoka, charakteryzującego się nieprzewidywalnością, szybkością i niezwykłą walecznością. 
O Dolinie Poskoków mało kto słyszał i mało kto ją widział. Jeśli „szczęśliwcom” uda się do niej trafić to muszą być przygotowani na wyjątkowe powitanie przez mieszkańców – zamknięcie w piwnicy, tortury, a nawet atak z broni!

Głównym bohaterem książki jest rodzina Poskoków w skład której wchodzą:

  • Jozo Poskok – ojciec czterech synów, głowa rodziny, wojowniczo nastawiony do świata i ludzi, nielubiący nowości i zmian
  • Kreszimir – najstarszy z braci, szukający przygód
  • Branimir i Zvonimir – bliźniaki uwielbiający się ze sobą bić, dopełniający się w każdym działaniu
  • Domagoj – najmłodszy z braci, uczuciowy, kiedy trzeba z sercem na dłoni, pomocny
  • Świętej Pamięci Zora – żona Jozy, matka dzieci

Mężczyźni żyją wspólnie pod jednym dachem. Wiodą na swój sposób spokojne życie z dala od cywilizacji. Wszystko zmienia się z dniem, gdy najstarszy z braci oznajmia, że wyrusza do Splitu aby znaleźć kobietę, która zostanie jego żoną. Jego wybranką okazuje się być dziewczyna z którą urwał swój kontakt ponad 15 lat temu. Podróż do miasta zsyła na niego i jego rodzinę falę prześmiesznych przygód, które czytelnikom mogą się wydać wręcz niemożliwe i mało realne.
Czy Kreszo znajdzie swoją dawną miłość? Czy kobieta zgodzi się zostać jego żoną? Jak na to wszystko zareagują bracia i ponury ojciec? I jaki cud zdarzy się w Dolinie? Tego nie mogę Wam już zdradzić. Wszystkiego dowiecie się sięgając po lekturę.

 


„Jest to pełna humoru, czasami absurdalnego, opowieść o zbyt powolnym pożegnaniu świata, którym (podobno) rządzą mężczyźni.
Wysoko w górach leży Dolina Poskoków, rodu, który nieprzypadkowo nosi nazwisko brzmiące tak samo jak nazwa wyjątkowo jadowitego gatunku żmij. W niewielkiej wiosce przetrwało już tylko pięciu mężczyzn – Jozo Poskok i jego czterej synowie. Od śmierci Zory, żony Joza i matki chłopców, nie najlepiej im się wiedzie: jedzą mamłygę przyrządzaną na nieskończenie wiele sposobów, chodzą w bieliźnie zafarbowanej na różowo i nieskutecznie zmagają się z rosnącą stertą brudnych naczyń…”


 

Cud w Dolinie Poskoków

Jak już trafisz do Doliny Poskoków nie licz na to, że jej mieszkańcy przywitają Cię z otwartymi rękami!


Moje zdanie

Książka „Cud w Dolinie Poskoków” to prawdziwa gratka dla miłośników literatury, niezależnie od tego, czy preferują powieści kryminalne, romanse czy fantastykę – jest w niej wszystkiego po trochu!
Autor Ante Tomić zgrabnie kreśli świat bohaterów, wciągając czytelnika w wir emocji i niezapomnianych, przezabawnych przygód. Książka, to prawdziwa komedia sytuacyjna, pełna błyskotliwych dialogów i absurdalnych wydarzeń – które idealnie trafiły w samo sedno mojego poczucia humoru!
Fabuła książki prowadzi nas przez labirynt zaskakujących zwrotów akcji, ukazując świat relacji męsko – damskich.  Jest w niej nieustające tempo, co sprawia, że nie sposób oderwać się od jej stron chociaż na chwilę.
Postaci są wyjątkowo wyraziste oraz pełne życia i co chwilę wciągają nas w najbardziej szalone i zaskakujące sytuacje. Czytelnik nie może się oprzeć urokowi ich niezwykłych perypetii i wraz z nimi przeżywa kolejne śmieszne zdarzenia. Styl narracji jest płynny i wciągający, a każda kolejna strona przynosi nowe emocje, a czasami nawet lekki strach. 

Myślę, że książką będą zafascynowani Ci, którzy lubią nieoczywiste zwroty akcji i przezabawne wątki. A osoby które chociaż trochę znają Chorwację oraz poczucie humoru i nastawienie do życia jej mieszkańców będą lekturą oczarowani.
Jeśli szukacie fajnej i lekkiej książki na lato, to „Cud w Dolinie Poskoków” będzie idealnym wyborem! 

Książkę lub ebooka możecie zamówić klikając > TUTAJ <

Cud w Dolinie Poskoków

Miłego czytania!

Wpis powstał przy współpracy z Oficyna Literacka Noir Sur Blanc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *