Chorwacka oliwa z oliwek

CHORWACKA OLIWA Z OLIWEK – ZŁOTY ELIKSIR DŁUGOWIECZNOŚCI

Niejeden raz zastanawiałam się, jak to jest, że mieszkańcy Chorwacji żyją tak długo. Szczególnie w Dalmacji, spotkana na ulicy osoba mająca 90 lat to naturalny widok. W dodatku zdrowa, silna i pełna wigoru. Kiedy pewnego dnia siedząc w gronie starszych osób zapytałam ich w czym tkwi sekret, usłyszałam odpowiedź: wino, rakija i oliwa z oliwek 😉 Co do pierwszych pozycji można by długo polemizować, ale ze zdrowotnymi właściwościami oliwy chyba zgodzi się każdy z nas.

Zwłaszcza jeśli jest to taka prawdziwa chorwacka oliwa z oliwek, aromatyczna, domowej roboty, bez żadnych dziwnych dodatków wzbogacających jej smak i konsystencję. Na wybrzeżu Chorwacji drzewa oliwne spotkamy na każdym kroku, więc nie ma się co dziwić, że oliwa z oliwek uważana jest jako jeden z głównych składników tutejszej diety. 

 

Chorwacka oliwa z oliwek – zdrowie na talerzu

Sama w ciągu tygodnia sięgam po oliwę z oliwek wielokrotnie. Jest dla mnie wręcz niezastąpiona w kuchni. Dodaję ją do wszelkich sałatek, oliwą polewam ugotowane ziemniaki, służy mi też jako sos do ryby z grilla. Idealnie komponuje się z posiekanym czosnkiem i natką pietruszki. Nawet, dla smaku lubię nalać na mały talerz trochę oliwy, posypać ją pieprzem i i maczając w niej chleb rozkoszować się jej smakiem i walorami zdrowotnymi.

Walory odżywcze i zdrowotne oliwy z oliwek:

  • pozytywnie wpływa na system nerwowy
  • pozytywnie wpływa na układ krążenia
  • zawiera wiele cennych witamin: A, B, C oraz E
  • jest źródłem minerałów: żelaza, potasu i fosforu
  • zawiera duże ilości przeciwutleniaczy
  • chroni serce oraz pomaga uniknąć udaru
  • ma właściwości antybakteryjne
  • ma dobry wpływ na proces wzrostu kości u dzieci
  • usprawnia proces trawienia 

Jakość, kolor i smak dobrej oliwy

Najlepsza oliwa to „extra vergine” czyli taka, która powstała tylko i wyłącznie przy użyciu metod mechanicznych, a nie chemicznych. Oliwa „extra vergine” charakteryzuje się niską kwasowością (<0,8%), bogata jest w witaminę E oraz antyoksydanty. Kolor dobrej oliwy powinien mieć barwę żółtozłotą lub z nutą barwy zielonej. Kiedy oliwa jest pomarańczowa oznacza to, że się utleniła i nie nadaje się już do spożycia.
Jeśli podczas degustacji oliwy wyczujesz smak goryczki, to znak, że oliwa ta jest bardzo dobra. Oliwa kiepskiej jakości będzie miała smak winno-octowy i będzie pozostawiała w buzi metaliczny posmak.

Chorwacka oliwa z oliwekOliwa z oliwek z domowego gospodarstwa

Gdzie kupić dobrą oliwę z oliwek w Chorwacji? 

Przede wszystkim polecam oliwę kupioną od miejscowych gospodarzy. Jeśli nie wiecie, gdzie się udać żeby znaleźć osobę, która zajmuje się sprzedażą domowej oliwy podpytajcie mieszkańców. Mogę być pewna, że ktoś miejscowy wskaże Wam drogę do kogo macie się udać. Często spacerując uliczkami miasta wyparujcie niewielkich drewnianych tabliczek z informacją o sprzedaży oliwy. Szczególnie osoby starsze potrafią sprzedawać oliwę w małych domowych piwniczkach, które łatwo ominąć. Czasami warto też zapukać do czyichś drzwi i zapytać o domową oliwę.

Niemniej gorszą oliwę kupicie też na specjalnych stoiskach i w sklepach z domowymi wyrobami pochodzącymi z Chorwacji. Dobra jest również oliwa z oliwek, którą możecie nabyć w sieci sklepów „Uje”. Znajdziecie je w takich miejscowościach jak: Biograd, Bol, Hvar, Dubrovnik, Korčula, Nin, Rab, Rovinj, Selca (wyspa Brač), Split, Šibenik, Trogir, Vodice i Zadar. Istnieje także możliwość zakupu on-line <tutaj > Wysyłka również do Polski 🙂
Osobiście nie polecam oliwy z oliwek zakupionej w supermarkecie, gdyż jej smak znacznie różni się od tych, które wymieniłam wcześniej. 

Pamiętaj też o właściwym przechowywaniu złotego trunku. Większe ilości oliwy należy przetrzymywać z ciemnych butelkach (najlepiej szklanych) z dala od promieni słonecznych, co będzie gwarancją, że oliwa na długo nie straci swoich najlepszych walorów zdrowotnych.

Chorwacka oliwa z oliwekChorwacka oliwa z oliwek (sklep „Uje”)

Buy coffee

2 Replies to “CHORWACKA OLIWA Z OLIWEK – ZŁOTY ELIKSIR DŁUGOWIECZNOŚCI”

  1. Rakija jest smaczna, ale oliwa z oliwek jeszcze lepsza. Zastanawiam się tylko, czy różnica smaku chorwackiej oraz hiszpańskiej jest bardzo różna? Próbowałaś może obu z nich?

  2. Fajny opis oliwy!
    Jak już zrobiłaś taką reklamę firmie uje to może zaproponuj im przetłumaczenie sklepu na język polski.
    Bardzo wielu polaków odwiedza Chorwację a wciąż nie wiele stron internetowych jest z polską wersją językową.
    Wiem, ze nauka języków… ale wciąż nas traktują gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *