ZLATNA PENKALA 2022 – NAGRODA ZA PROMOWANIE CHORWACJI

Zapach wieczornego powietrza, słońce zniżające się ku zachodowi, małe żółwie niespiesznie przechadzające się w źdźbłach trawy, widok na bezkres błękitnego morza oraz śpiew chorwackiej klapy Cambi połączonej z akompaniamentem ptaków. W takich okolicznościach, z wielkim uśmiechem na twarzy odebrałam swoją pierwszą nagrodę Zlatna Penkala przyznawaną dziennikarzom, autorom tekstów podróżniczych i blogerom z całego świata przez Ministra Turystyki i Sportu w Chorwacji oraz Chorwacką Wspólnotę Turystyczną.

 

Czym jest nagroda Zlatna Penkala?

Nagroda Zlatna Penkala została ustanowiona w 2005 roku  w celu pokazania i docenienia jak wiele wkładu wnoszą w sukces turystyczny Chorwacji zagraniczni dziennikarze i osoby piszące o Chorwacji.
Od tamtej pory, każdego roku organizowany jest wyjazd studyjny połączony z wręczaniem nagród dla przedstawicieli mediów, dziennikarzy, blogerów i influencerów w podziękowaniu za ich pracę i trud włożony w promowaniu Chorwacji w swoich krajach.

Zlatna Penkala

Ten piękny dyplom już za chwilę będzie zdobił ścianę przy moim biurku. Kamienna nagroda to dzieło właścicieli Galerii Jakšić z Brača, która od lat zajmuje się rzeźbą w kamieniu

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 maja przed Galerią Ivana Meštrovića w Splicie. Zlatna Penkala 2022, została przyznana za pracę poświęconą w promowaniu Chorwacji za rok 2021.
Oprócz nagrodzonych osób, dodatkowo z każdej dziedziny została wyróżniona jedna osoba (bądź duet razem pracujący) która otrzymała specjalną nagrodę Grand Prix za największe osiągnięcia w swojej pracy.

Osoby, które w tym roku otrzymały Grand Prix:

  • za najlepszy artykuł – Zoltán Szántó (Węgry) 
  • za najlepszy tv reportaż – Valeria Cagnoni i Ernaldo Emerson Gattafoni (Włochy) 
  • za najlepszy blog podróżniczy lub wpisy w social mediach – Antje-Katrin Schaniel (Szwajcaria)

Jedną z nagrodzonych osób z kategorii artykuł, była Agnieszka Franus, redaktor naczelna magazynu National Geographic Traveler

Wszystkim serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów
(fot. źródło:dalmatinskiportal.hr)

Z tego też miejsca dziękuję za wszystkie gratulacje, które spłynęły do mnie w ciągu ostatnich dwóch dni. Jest mi niezmiernie miło i cieszę się, że mam w swojej społeczności grono tak wspaniałych czytelników. Jesteście dla mnie wielkim wsparciem i bez was pisanie bloga nie miałoby sensu. Dziękuję raz jeszcze! 

Zlatna Penkala

Zlatna PenkalaEmocje tego wieczoru sięgały zenitu i chyba będę potrzebować jeszcze kilku dni żeby dojść do siebie. Nagroda była dla mnie ogromną niespodzianką. Cieszę się, że moja praca została doceniona w tak piękny sposób

 

A na sam koniec trochę informacji o osobie, dzięki której świat zawdzięcza pióro wieczne, a wręczana nagroda swoją nazwę

Eduard Slavoljub Penkala (1871 – 1922) był chorwackim inżynierem chemii. Ukończył chemię w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Dreźnie. Po otrzymaniu dyplomu i niewielkich pracach w Niemczech, przeprowadził się do Zagrzebia i to właśnie w tym mieście obudził się w nim „twórczy duch”. Środowisko w którym pracował oraz jego ciekawskie podejście do nauki i rozwoju zaowocowały około 80-ma wynalazkami mającymi zastosowanie w życiu codziennym, przemyśle i transporcie. Do niektórych wynalazków Penkali zaliczamy: termos, obrotową szczoteczkę do zębów, ebonit (masa do tworzenia płyt gramofonowych) czy chociażby środek odstraszający owady.
Do największego i najbardziej docenionego wynalazku Penkali zalicza się pióro wieczne i długopis (po chorwacku nazywane penkala).

2 Replies to “ZLATNA PENKALA 2022 – NAGRODA ZA PROMOWANIE CHORWACJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 + 14 =