ZLATNA PENKALA 2022 – NAGRODA ZA PROMOWANIE CHORWACJI

Zapach wieczornego powietrza, słońce zniżające się ku zachodowi, małe żółwie niespiesznie przechadzające się w źdźbłach trawy, widok na bezkres błękitnego morza oraz śpiew chorwackiej klapy Cambi połączonej z akompaniamentem ptaków. W takich okolicznościach, z wielkim uśmiechem na twarzy odebrałam swoją pierwszą nagrodę Zlatna Penkala przyznawaną dziennikarzom, autorom tekstów podróżniczych i blogerom z całego świata przez Ministra Turystyki i Sportu w Chorwacji oraz Chorwacką Wspólnotę Turystyczną.

 

Czym jest nagroda Zlatna Penkala?

Nagroda Zlatna Penkala została ustanowiona w 2005 roku  w celu pokazania i docenienia jak wiele wkładu wnoszą w sukces turystyczny Chorwacji zagraniczni dziennikarze i osoby piszące o Chorwacji.
Od tamtej pory, każdego roku organizowany jest wyjazd studyjny połączony z wręczaniem nagród dla przedstawicieli mediów, dziennikarzy, blogerów i influencerów w podziękowaniu za ich pracę i trud włożony w promowaniu Chorwacji w swoich krajach.

Zlatna Penkala

Ten piękny dyplom już za chwilę będzie zdobił ścianę przy moim biurku. Kamienna nagroda to dzieło właścicieli Galerii Jakšić z Brača, która od lat zajmuje się rzeźbą w kamieniu

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 maja przed Galerią Ivana Meštrovića w Splicie. Zlatna Penkala 2022, została przyznana za pracę poświęconą w promowaniu Chorwacji za rok 2021.
Oprócz nagrodzonych osób, dodatkowo z każdej dziedziny została wyróżniona jedna osoba (bądź duet razem pracujący) która otrzymała specjalną nagrodę Grand Prix za największe osiągnięcia w swojej pracy.

Osoby, które w tym roku otrzymały Grand Prix:

  • za najlepszy artykuł – Zoltán Szántó (Węgry) 
  • za najlepszy tv reportaż – Valeria Cagnoni i Ernaldo Emerson Gattafoni (Włochy) 
  • za najlepszy blog podróżniczy lub wpisy w social mediach – Antje-Katrin Schaniel (Szwajcaria)

Jedną z nagrodzonych osób z kategorii artykuł, była Agnieszka Franus, redaktor naczelna magazynu National Geographic Traveler

Wszystkim serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów
(fot. źródło:dalmatinskiportal.hr)

Z tego też miejsca dziękuję za wszystkie gratulacje, które spłynęły do mnie w ciągu ostatnich dwóch dni. Jest mi niezmiernie miło i cieszę się, że mam w swojej społeczności grono tak wspaniałych czytelników. Jesteście dla mnie wielkim wsparciem i bez was pisanie bloga nie miałoby sensu. Dziękuję raz jeszcze! 

Zlatna Penkala

Zlatna PenkalaEmocje tego wieczoru sięgały zenitu i chyba będę potrzebować jeszcze kilku dni żeby dojść do siebie. Nagroda była dla mnie ogromną niespodzianką. Cieszę się, że moja praca została doceniona w tak piękny sposób

 

A na sam koniec trochę informacji o osobie, dzięki której świat zawdzięcza pióro wieczne, a wręczana nagroda swoją nazwę

Eduard Slavoljub Penkala (1871 – 1922) był chorwackim inżynierem chemii. Ukończył chemię w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Dreźnie. Po otrzymaniu dyplomu i niewielkich pracach w Niemczech, przeprowadził się do Zagrzebia i to właśnie w tym mieście obudził się w nim „twórczy duch”. Środowisko w którym pracował oraz jego ciekawskie podejście do nauki i rozwoju zaowocowały około 80-ma wynalazkami mającymi zastosowanie w życiu codziennym, przemyśle i transporcie. Do niektórych wynalazków Penkali zaliczamy: termos, obrotową szczoteczkę do zębów, ebonit (masa do tworzenia płyt gramofonowych) czy chociażby środek odstraszający owady.
Do największego i najbardziej docenionego wynalazku Penkali zalicza się pióro wieczne i długopis (po chorwacku nazywane penkala).

3 Replies to “ZLATNA PENKALA 2022 – NAGRODA ZA PROMOWANIE CHORWACJI”

  1. Tak miłe chwile dobrze jest sobie przypominać, dlatego mam choć trochę mniejsze „opory”, żeby złożyć tutaj gratulacje po tak długim czasie. Wszak wyróżnienie nie jest za jeden dzień pracy ale wszystkie te cudowne wpisy tutaj i w innych miejscach. Szczerze gratuluję!
    Ja czerpię głównie z Instagramu (bo ogólnie z internetu słabo) ale zeszłego roku przeczytałem wszystkie wpisy ze strony o Brač, który w tym roku odwiedzać z rodziną będę już…4 raz! (szok, dla kogoś kto kieruje się zasadą: „zawsze nowe miejsca” 😀 ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *