Światowy Dzień Krawata

ŚWIATOWY DZIEŃ KRAWATA – 18 PAŹDZIERNIKA

Dzisiaj, 18 października na całym świecie obchodzone jest dość nietypowe święto – Światowy Dzień Krawata. Krawat od pokoleń stanowi modny dodatek do ubioru, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jest ozdobą eleganckich kreacji, ale też, coraz częściej noszony na luzie jako modny element stroju. A jaki związek ma krawat z Chorwacją? Otóż taki, że historia krawata ma swój początek właśnie w Chorwacji.

W dawnych czasach, w Chorwacji, panował zwyczaj, że kobiety przed dłuższą rozłąką ze swoimi ukochanymi, obdarowywały mężczyzn pięknymi, bawełnianymi chustami. Założone na szyjach mężczyzn chusty, zawsze przypominały o miłości kobiet. Czy to podczas dalekiej podróży, czy wojny mężczyzna nie rozstawał się z chustą na krok. To też świadczyło o jego oddaniu i wierności do jednej kobiety.
Podczas parady zorganizowanej dla francuskiego króla Ludwika XIV, chusty chorwackich żołnierzy tak przypadły królowi do gustu, że zostały przyjęte do mody francuskiej arystokracji. Następnie moda na noszenie krawata przeniosła się do Anglii, a później do całej Europy. W taki sposób, krawat zyskał popularność i stał się symbolem mody na całym świecie.

 


Światowy Dzień Krawata obchodzony w Chorwacji


W 2003 roku, w mieście Pula powstał największy na świecie krawat, o powierzchni 10 tysięcy m², którym owiązany był amfiteatr miasta. Krawat tym samym trafił do Księgi Guinnessa i póki co, rekord czerwonego krawata z Chorwacji nie został jeszcze przez nikogo pobity.
Od tamtego też czasu w większych miastach Chorwacji, co roku mają miejsce huczne pokazy i uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Krawata. W Zagrzebiu na żywo zobaczyć można ceremonię zmiany warty Pułku Krawata, jednostki żołnierzy zainspirowanych paradą z XVII wieku dla króla Ludwika. Podczas ceremonii, ubrani w czerwone chusty żołnierze dumnie przechodzą uliczkami miasta do miejsc, w których następuje zmiana warty – plac św. Marka, plac Bana Josipa Jelačića, oraz plac przed katedrą.

Kravata, czyli krawat jako upominek z Chorwacji


Jako pamiątkę lub prezent z Chorwacji, warto przywieźć oryginalny krawat. Sklepy z krawatami „CROATA kravate” znajdziecie w takich miastach jak Zagrzeb, Dubrovnik, Split, Rijeka czy Varaždin. Natomiast będąc w stolicy polecam udać się do jednego z najstarszych sklepów z krawatami, z 1950 roku, mieszczącego się na Kapitolu.

Światowy Dzień KrawataPula (fot. źródło: laudato.hr)

Uroczysta zmiana warty Pułku Krawata w Zagrzebiu

Światowy Dzień KrawataJeden z najstarszych sklepów z krawatami w Chorwacji

One Reply to “ŚWIATOWY DZIEŃ KRAWATA – 18 PAŹDZIERNIKA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *