Pachnąca jak curry lub przyprawa maggi. Z drobnymi ale za to o intensywnym żółtym kolorze kwiatami. Porasta skalne tereny lub miejsca w których inne rośliny nie byłyby w stanie przeżyć. Smilje. Roślina od lat ceniona w Chorwacji oraz w innych krajach Europy Południowej. Można wyliczyć ponad 500 gatunków rośliny smilje. W Chorwacji najczęściej spotykane są dwa gatunki – mediteransko i primorsko (śródziemnomorskie i przybrzeżne).
W Polsce występuje jako kwiat ozdobny, doniczkowy pod nazwą kocanka włoska. Ze względu na swoją trwałość roślina nadaje się też do robienia suchych bukietów. W Chorwacji spotkać się z nią można przede wszystkim na wybrzeżu. Mówi się, że smilje to roślina, która nigdy nie umiera. Rośnie przez cały rok, nie wymaga dogodnych warunków i potrafi przetrwać największe susze i upały.
Roślinę bardzo łatwo rozpoznać po żółtych kwiatach o zapachu przy którym nie przejdziemy obojętnie. Największa wysokość jaką jest w stanie osiągnąć to 60 cm.
W Chorwacji jest szczególnie ceniona ze względu na swoje zastosowanie. Dobrze sprawdza się w kuchni, jednak największe korzyści przynosi w przemyśle kosmetycznym i medycznym. Od pokoleń, mieszkańcy krajów południowych wierzą w jej nieograniczone właściwości.
Smilje – zastosowanie
W przemyśle kosmetycznym
Przemysł kosmetyczny wykorzystuje smilje przede wszystkim do produkcji niezastąpionych olejków. Olejki idealnie sprawdzają się podczas pielęgnacji skóry twarzy. Są bardzo cenione w pielęgnacji skóry dojrzałej jak i również zwalczają wszelkiego rodzaju przebarwienia: trądzikowe, słoneczne, starcze.
Poza tym olejki zawarte w roślinie smilje :
- wpływają na produkcję kolagenu w skórze
- chronią przed wolnymi rodnikami
- działają oczyszczająco na skórę
- poprawiają mikrokrążenie skóry
- redukują zmarszczki
- szybko wchłaniają się w skórę poprawiając jej elastyczność
Olejki ze smilje wykorzystywane są podczas kąpieli. Kilka kropel pachnącego olejku dodanych w trakcie kąpieli łagodzi napięcie i likwiduje stres. Jednym słowem pozytywnie wpływa na nasze zdrowie emocjonalne.
W medycynie
Idealnie sprawdza się jako środek pomocniczy w leczeniu astmy oraz migreny. Pomaga też na problemy z wątrobą. Olejki z rośliny są także dobrym odpowiednikiem wszelkich maści na stłuczenia i siniaki. Łagodzą podrażnienia i przyspieszają proces ich regeneracji.
Gdzie kupić?
W Chorwacji wbrew pozorom nie jest tak łatwo kupić olejki eteryczne ze smilje jakby się to mogło wydawać. Najlepiej udać się na miejscowy bazar i tam podpytać lokalnych sprzedawców, lub poszukać w okolicy gospodarstw (najczęściej zajmują się tym starsi ludzie) gdzie od ręki kupimy drogocenne olejki. Może je również zamówić przez internet. Ale uwaga, ceny naprawdę powalają z nóg. Za dobrej jakości olejek eteryczny 5 ml możemy zapłacimy nawet 35 euro. Są to jedne z najdroższych olejków w Chorwacji.
Żółte kwiaty rośliny
Smilje wyrastająca ze skały
Kocanka włoska (Helichrysum italicum)