Smilje

SMILJE – DROGOCENNA ROŚLINA O ZAPACHU CURRY

Pachnąca jak curry lub przyprawa maggi. Z drobnymi ale za to o intensywnym żółtym kolorze kwiatami. Porasta skalne tereny lub miejsca w których inne rośliny nie byłyby w stanie przeżyć. Smilje. Roślina od lat ceniona w Chorwacji oraz w innych krajach Europy Południowej. Można wyliczyć ponad 500 gatunków rośliny smilje. W Chorwacji najczęściej spotykane są dwa gatunki – mediteransko i primorsko (śródziemnomorskie i przybrzeżne).

W Polsce występuje jako kwiat ozdobny, doniczkowy pod nazwą kocanka włoska.
Ze względu na swoją trwałość roślina nadaje się też do robienia suchych bukietów. W Chorwacji spotkać się z nią można przede wszystkim na wybrzeżu. Mówi się, że smilje to roślina, która nigdy nie umiera. Rośnie przez cały rok, nie wymaga dogodnych warunków i potrafi przetrwać największe susze i upały.
Roślinę bardzo łatwo rozpoznać po żółtych kwiatach o zapachu przy którym nie przejdziemy obojętnie. Największa wysokość jaką jest w stanie osiągnąć to 60 cm. 
W Chorwacji jest szczególnie ceniona ze względu na swoje zastosowanie. Dobrze sprawdza się w kuchni, jednak największe korzyści przynosi w przemyśle kosmetycznym i medycznym. Od pokoleń, mieszkańcy krajów południowych wierzą w jej nieograniczone właściwości. 

 

Smilje – zastosowanie

W przemyśle kosmetycznym

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje smilje przede wszystkim do produkcji niezastąpionych olejków. Olejki idealnie sprawdzają się podczas pielęgnacji skóry twarzy. Są bardzo cenione w pielęgnacji skóry dojrzałej jak i również zwalczają wszelkiego rodzaju przebarwienia: trądzikowe, słoneczne, starcze.

Poza tym olejki zawarte w roślinie smilje :

  • wpływają na produkcję kolagenu w skórze
  • chronią przed wolnymi rodnikami
  • działają oczyszczająco na skórę
  • poprawiają mikrokrążenie skóry
  • redukują zmarszczki
  • szybko wchłaniają się w skórę poprawiając jej elastyczność

Olejki ze smilje wykorzystywane są podczas kąpieli. Kilka kropel pachnącego olejku dodanych w trakcie kąpieli łagodzi napięcie i likwiduje stres. Jednym słowem pozytywnie wpływa na nasze zdrowie emocjonalne. 

W medycynie

Idealnie sprawdza się jako środek pomocniczy w leczeniu astmy oraz migreny. Pomaga też na problemy z wątrobą. Olejki z rośliny są także dobrym odpowiednikiem wszelkich maści na stłuczenia i siniaki. Łagodzą podrażnienia i przyspieszają proces ich regeneracji.

 

Gdzie kupić?

W Chorwacji wbrew pozorom nie jest tak łatwo kupić olejki eteryczne ze smilje jakby się to mogło wydawać. Najlepiej udać się na miejscowy bazar i tam podpytać lokalnych sprzedawców, lub poszukać w okolicy gospodarstw (najczęściej zajmują się tym starsi ludzie) gdzie od ręki kupimy drogocenne olejki. Może je również zamówić przez internet. Ale uwaga, ceny naprawdę powalają z nóg. Za dobrej jakości olejek eteryczny 5 ml możemy zapłacimy nawet 250 kun. Są to jedne z najdroższych olejków w Chorwacji.

Smilje

Żółte kwiaty rośliny

Smilje

Smilje wyrastająca ze skały

Buy coffee

One Reply to “SMILJE – DROGOCENNA ROŚLINA O ZAPACHU CURRY”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *