Agawy w Chorwacji

CHORWACKA AGAWA – ROŚLINA Z WYSOKIM KWIATEM

Piękna, imponująca i ciekawa w swoim wyglądzie roślina. Wysoki, mocny i nie do złamania kwiat. Zdobi skały, brzeg morza, wyrasta dziko na wyspach. Dodaje uroku Chorwacji i jest nierozerwalnym elementem tutejszego krajobrazu.
Chorwacka agawa. Roślina kwitnąca tylko jeden raz w swoim życiu, po czym umiera (niektóre agawy potrafią się odrodzić poprzez wypuszczenie odrostów korzeni, które po jakimś czasie kontynuują dalsze życie agawy).

Kwiat agawy składa się z tysiąca małych, rurkowatych kwiatostanów w kolorze żółtym. Kwiaty osiągają do 10 cm wielkości, a sam pęd na którym się znajdują potrafi wyrosnąć do 12 metrów. Agawa zakwita w przedziale wiekowym 6 – 12 lat. Zdarzają się też odmiany agaw, które kwitną w wieku około 100 lat. Po przekwitnięciu kwiat agawy gubi drobne nasiona z których także potrafią wyrosnąć młode rośliny.
Liście agawy są bardzo grube i sztywne, na brzegach zakończone ostrymi kolcami. Bardzo łatwo rozciąć o nich nogę co znam z własnego doświadczenia. Nie życzę też nikomu wpadnięcia przez przypadek w agawę bo może się to skończyć naprawdę źle. Młode liście agawy rosną pionowe do góry, starsze natomiast zaczynają się wyginać i opuszczać w kierunku ziemi.

Wykorzystanie agawy.
Z agawy uzyskać można zdrowy syrop, słodki sok jak i również alkohol. Kwiaty posiadają w sobie dużą ilość cukru i witamin przez co wykorzystywane są do produkcji tequili (szczególnie popularnej w Meksyku).
Roślinę wykorzystać tez można przy produkcji koronek! Z włókien agawy powstają piękne i unikatowe wyroby, słynące przede wszystkim na wyspie Hvar.
Z części agawy porastającej pod ziemią wyrabia się różnego rodzaju naczynia, miski i wazony.

Chorwacka agawaPrzekwitła agawa

Chorwacka agawaLiście agawy

Chorwacka agawaMłody kwiat agawy

Chorwacka agawaChorwacka agawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *