Jeżowce w Chorwacji

JEŻOWCE W CHORWACJI – WROGOWIE MORSKICH KĄPIELI

Jeżowce w Chorwacji są zmorą i postrachem wszystkich osób korzystających z kąpieli morskich. Kuliste, pokryte licznymi kolcami morskie zwierzęta, potrafią przysporzyć wiele kłopotu nie jednemu turyście.
Szczególnie, jeśli ktoś wybiera się do Chorwacji po raz pierwszy, powinien pamiętać o tych małych mieszkańcach Adriatyku.

Jeżowce najczęściej można spotkać na skałach oraz w obrębie dzikich, małych plaż. Jeśli wybieramy kąpiel poza typową miejską plażą warto dokładnie rozejrzeć się po dnie morza zanim postawimy krok do wody. Pomimo, iż jeżowce są czarnego koloru i bez problemu można je zauważyć w błękicie Adriatyku, to jednak potrafią się idealnie zakamuflować wśród ciemnych kamieni leżących na dnie morza.
Ukłucie jeżowca nie należy do najprzyjemniejszego doświadczenia. Jeśli nadepniemy na kolce osobnika od razu poczujemy silny ból, który potrafi utrzymać się do kilku godzin. Ciało człowieka w miejscu ukłucia zaczyna drętwieć i przybierać ciemny odcień. Igły jeżowców są bardzo delikatne i kruche, przez co trudne i niewygodne do usunięcia.
Niektóre spotkania z jeżowcami mogą skończyć się dla człowieka nie za wesoło. Infekcja bakteryjna to jeden ze skutków ukłucia jeżowca. Warto pamiętać, że istnieją też jeżowce jadowite, które po przebiciu skóry człowieka wprowadzają do niej jad. Po takim, jadowitym ukłuciu możemy mieć trudności z oddychaniem, drgawki bądź też utracić przytomność. W takim przypadku najlepiej szybko udać się do lekarza.

A jak samemu radzić sobie z ukłuciem jeżowca?

  • gdy kolce jeżowca wbiją się w nasze ciało koniecznie trzeba spróbować je usunąć. Do tego przyda się mała penseta albo igła medyczna. Jeśli mamy trudności z usunięciem igieł warto miejsce ukłucia dobrze nawilżyć np. oliwa z oliwek. Dzięki temu kolce mogą zacząć same się wysuwać z ciała człowieka
  • po usunięciu niechcianych igieł należy miejsce ukłucia dobrze oczyścić i zdezynfekować
  • przez dłuższy czas po usunięciu igieł, należy obserwować miejsce ukłucia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian na ciele zalecana jest wizyta u lekarza.

Jeśli chcemy uniknąć bliskiego spotkania z tymi morskimi osobnikami najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie do kąpieli. Gumowe buty uchronią nas przed kolcami i niemiłymi wspomnieniami z wakacji. Takie obuwie kupić można praktycznie w każdym sklepie sportowym.

Jeżowce w ChorwacjiJeżowiec

Jeżowce w ChorwacjiJeżowce i rozgwiazda

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *