Jak zachować się na plaży w Chorwacji

JAK ZACHOWAĆ SIĘ NA PLAŻY W CHORWACJI, CZYLI PORADNIK DOBREGO PLAŻOWICZA

Słońce, morze, plaża i my – plażowicze! Z przyjemnością wylegujemy się na słońcu, korzystamy z morskich kąpieli i zapominając o wszelkich troskach relaksujemy się na plażowych leżakach. W końcu przychodzimy na plażę po to, żeby się odprężyć i wypocząć. Gorzej, jeśli nasz słodki odpoczynek zostanie nagle przerwany poprzez niestosowne zachowanie innych osób.

Trzeba pamiętać, że plaża to miejsce publiczne, nie jesteśmy tutaj sami, dlatego też powinniśmy zachowywać się na niej zgodnie z pewnymi zasadami etyki. 

W tym wpisie znajdziesz kilka podpowiedzi, jak zachować się na plaży w Chorwacji, chociaż myślę, że większość z tych zasad sprawdzi się też na plażach w innych krajach Europy. Jeśli każdy z nas będzie je przestrzegał nie powinien mieć żadnych nieprzyjemnych incydentów podczas wakacyjnego plażowania. 

 

Jak zachować się na plaży w Chorwacji?


Zajmowanie miejsca
Tak jak nad Bałtykiem modne jest zajmowanie sobie miejsca na plaży, tak w Chorwacji ta metoda nie jest mile widziana (szczególnie przez miejscowych). Rozkładanie parawanu o 5 rano, czy też zaklepywanie sobie miejsca na plaży poprzez rozłożenie ręcznika kilka godzin przed planowanym plażowaniem to kiepskie pomysły. Unikajcie tego, tym bardziej, że w Chorwacji plaż jest pod dostatkiem i na pewno zawsze znajdziecie na nich miejsce dla siebie.

Jak zachować sie na plaży w ChorwacjiPlaża Zlatni Rat w Bolu

Palenie papierosów
Jeśli jesteś osobą palącą pamiętaj, że nie wszyscy lubią zapach dymu z papierosów unoszący się nad ich głowami. Szczególnie jeśli na plaży znajdują się rodziny z małymi dziećmi. Najlepiej będzie jeśli na czas palenia oddalisz się od plażowiczów, tak żeby dym w żaden sposób im nie przeszkadzał. Pamiętaj również, żeby przysłowiowe pety nie wdeptywać w kamienie na plaży, tylko wyrzucić je do kosza na śmieci.

 

Jedzenie i picie
Małe przekąski, kanapki czy owoce w ciągu całego dnia plażowania są wręcz potrzebne. Woda i soki niezbędne podczas upałów. Jednak jeśli na plażę zamawiamy pizzę, przynosimy ze sobą fast-foody których zapach roznosi się w powietrzu to jest już obciach. Chyba nikt z nas nie chciałby znaleźć się obok plażowicza, który siedząc na swoim ręczniku wcina tłustego hamburgera. Pamiętajcie również o umiarze podczas picia zimnego piwa. Fajnie jest ugasić pragnienie tym złotym trunkiem, jednak jeśli to przemienia się w nieprzyjemną i głośną alkoholowa imprezę, jest już to łamanie zasad dobrego plażowicza.

 

Zachowanie czystości
Zawsze pamiętajmy o tym, aby zachować wokół siebie czystość. Nie zostawiajmy na plaży papierków, plastikowych kubeczków, butelek, czy resztek jedzenia. Takie rzeczy powinny znaleźć się w koszu na śmieci, który znajdziecie, jeśli nie plaży to na pewno w jej pobliżu.

 

Słuchanie głośnej muzyki
Niestety coraz bardziej popularne staje się noszenie na plażę swojego sprzętu grającego. Puszczanie głośnej muzyki z przenośnych głośników? Tak, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy na plaży sami lub oddaleni od innych osób.

 

Krzykliwe dzieci
Każde dziecko na wakacjach ma wiele radości i to jest jak najbardziej zrozumiałe. Musi się wyszaleć, wybiegać, wykrzyczeć, ale niech rodzice pamiętają, że plaża to nie plac zabaw. Pilnujmy swoje pociechy żeby inni nie musieli zwracać im uwagi. Skaczące dziecko nad głową plażowicza, sypiące w niego piaskiem lub rzucające kamieniami nie będzie mile odebrane. Pamiętajmy, żeby w takiej sytuacji podejść i przeprosić daną osobę.

 

Okazywanie miłości
Nie od dziś wiadomo, że lato i słońce sprzyjają miłosnym uniesieniom. Jeszcze w tak romantycznej Chorwacji… Nie od dziś też wiadomo, że to, co dla jednych może być ok, dla innych już nie. Przytulaki, buziaki czy chodzenie po plaży trzymając się za rękę to nic strasznego, ale na nadmierne okazywanie pieszczot plaża nie jest idealnym miejscem.

Jak zachowac się na plaży w ChorwacjiI love you…

Nagość
W Chorwacji opalanie nago nie jest niczym wstydliwym czy gorszącym. Warto jednak pamiętać, że nie na każdej plaży możemy pozwolić sobie na całkowitą nagość. Chcą opalać się bez kostiumu musimy udać się na specjalne i oznakowane plaże dla nudystów. Jeśli wybieramy się na plażę miejską koniecznie musimy mieć na niej kąpielówki i bikini. Trochę inaczej wygląda opalanie topless. Na większych i bardziej popularnych plażach, można spotkać wiele kobiet opalających się bez góry od bikini. Nie jest to zabronione i karalne mandatem (jak w niektórym krajach), ale za nim drogie panie  zdecydujemy się zdjąć górę od bikini rozejrzyjmy się i upewnijmy czy nikomu obok nas na pewno nie będzie to przeszkadzać.

 

Robienie zdjęć
Każdy z nas chce mieć wspaniałe zdjęcia z wakacji więc robimy ich dużo i gdzie się tylko da. Wchodząc na plażę z aparatem miejmy trochę wyobraźni i zwracajmy uwagę kto znajduje się w tle naszych kadrów. Kobieta topless albo osoby starsze nie zawsze mogą chcieć widnieć na zdjęciach innych osób.

Jak zachować się na plaży w Chorwacji

Jak zachować się na plaży w Chorwacji? Szanując innych dookoła

Buy coffee

2 Replies to “JAK ZACHOWAĆ SIĘ NA PLAŻY W CHORWACJI, CZYLI PORADNIK DOBREGO PLAŻOWICZA”

  1. Jestem właśnie na urlopie w Chorwacji i to co obserwuję na plaży to brak kultury że strony Chorwatow nie wszystkich oczywiście. Dym papierosowy zewsząd zatyka mi płuca, pety wciskane w kamienie to ich normalny nawyk, palaczy nie obchodzi sąsiad nie mówiąc o małych dzieciach wdychających ten smród. Oczywiście inne narody również nie świecą przykładem w tym nasi rodacy. Plaża zasmiecona petami i drobnymi papierami, kapsle po piwie wbijają Ci się w karimatę. Ale muszę przyznać że służby sprzątające dwa razy dziennie opóźniają kosze ale plaży nikt już nie sprząta. Zdarzyło mi się również dwa razy jak Chorwaci włączali sobie radio na ful nie patrząc na innych. Brak stref dla palących i nie palących to ogromny minus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *