Bacińskie Jeziora

Bacińskie Jeziora – grupa słodkowodnych jezior krasowych

Nieopodal miasta Ploče położona jest grupa siedmiu słodkowodnych jezior krasowych, które stanowią piękne dopełnienie zielonego krajobrazu. Bacińskie Jeziora (Baćinska Jezera) może i nie są aż tak bardzo znanym miejscem wśród turystów odwiedzających Chorwację, ale kto z Was jechał przybrzeżną drogą nr 8 (np z Makarskiej do Dubrovnika) nie mógł pominąć tego malowniczego widoku.

Punktem widokowym jest niewielki parking odchodzący bezpośrednio od ulicy. Co prawda z tego miejsca trudno jest dostrzec wszystkie zbiorniki wodne, ale widok i tak jest niezapomniany! 


Bacińskie Jeziora – informacje


Bacińskie Jeziora są zbiornikami wodnymi, których dno znajduje się poniżej poziomu morza. Sześć z siedmiu jezior połączonych jest ze sobą kanałkami, a tylko jedno o nazwie Vrbnik nie łączy się z resztą. Patrząc na jeziora z wysokości ma się wrażenie, że jest to jeden duży zbiornik wodny. Jeziora mają nieregularny kształt, łącznie obejmują obszar 138 hektarów. Woda w jeziorach jest zawsze cieplejsza od wody w Adriatyku o około 3°C.

Za rządów Josipa Broz Tito jeziora były składowiskiem nieużywanego już sprzętu wojskowego, przez co były zanieczyszczone i niebezpieczne. Po usunięciu niepotrzebnego sprzętu jeziora zyskały nowy wygląd, a na dzień dzisiejszy są siedliskiem dużej liczby gatunków chronionych roślin oraz zwierząt i mają niezwykłą wartość przyrodniczą.
Jeziora zwiedzić można z perspektywy roweru lub statku wycieczkowego. Wzdłuż jezior wiedzie szlak rowerowy, a osoby wolących rejs statkiem mogą wziąć udział w organizowanych wycieczkach krajoznawczych po jeziorach.
Galerię zdjęć jezior możecie zobaczyć tutaj.

Nazwy wszystkich jezior:

  • Crniševo (najgłębsze jezioro)
  • Oćuša (powierzchniowo największe jezioro)
  • Plitko
  • Podgora
  • Sladinac
  • Šipak
  • Vrbnik (powierzchniowo najmniejsze jezioro)

Bacińskie Jeziora

Bacińskie Jeziora

Bacińskie Jeziora

Widok na Bacińskie Jeziora

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + eight =