Bacińskie Jeziora

BACIŃSKIE JEZIORA – GRUPA SŁODKOWODNYCH JEZIOR KRASOWYCH

Nieopodal miasta Ploče położona jest grupa siedmiu słodkowodnych jezior krasowych, które stanowią piękne dopełnienie zielonego krajobrazu. Bacińskie Jeziora (Baćinska Jezera) może i nie są aż tak bardzo znanym miejscem wśród turystów odwiedzających Chorwację, ale kto z Was jechał przybrzeżną drogą nr 8 (np z Makarskiej do Dubrovnika) nie mógł pominąć tego malowniczego widoku.

Punktem widokowym jest niewielki parking odchodzący bezpośrednio od ulicy. Co prawda z tego miejsca trudno jest dostrzec wszystkie zbiorniki wodne, ale widok i tak jest niezapomniany! 


Bacińskie Jeziora – informacje


Bacińskie Jeziora są zbiornikami wodnymi, których dno znajduje się poniżej poziomu morza. Sześć z siedmiu jezior połączonych jest ze sobą kanałkami, a tylko jedno o nazwie Vrbnik nie łączy się z resztą. Patrząc na jeziora z wysokości ma się wrażenie, że jest to jeden duży zbiornik wodny. Jeziora mają nieregularny kształt, łącznie obejmują obszar 138 hektarów. Woda w jeziorach jest zawsze cieplejsza od wody w Adriatyku o około 3°C.

Za rządów Josipa Broz Tito jeziora były składowiskiem nieużywanego już sprzętu wojskowego, przez co były zanieczyszczone i niebezpieczne. Po usunięciu niepotrzebnego sprzętu jeziora zyskały nowy wygląd, a na dzień dzisiejszy są siedliskiem dużej liczby gatunków chronionych roślin oraz zwierząt i mają niezwykłą wartość przyrodniczą.
Jeziora zwiedzić można z perspektywy roweru lub statku wycieczkowego. Wzdłuż jezior wiedzie szlak rowerowy, a osoby wolących rejs statkiem mogą wziąć udział w organizowanych wycieczkach krajoznawczych po jeziorach.
Galerię zdjęć jezior możecie zobaczyć tutaj.

Nazwy wszystkich jezior:

  • Crniševo (najgłębsze jezioro)
  • Oćuša (powierzchniowo największe jezioro)
  • Plitko
  • Podgora
  • Sladinac
  • Šipak
  • Vrbnik (powierzchniowo najmniejsze jezioro)

Bacińskie Jeziora

Bacińskie Jeziora

Bacińskie Jeziora

Widok na Bacińskie Jeziora


Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *