Nacionalni Park Plitvička Jezera

NARODOWY PARK PLITVIČKA JEZERA

Jak dla mnie – raj na ziemi. Natura w swej pięknej postaci. Krajobraz nieskażony działalnością człowieka. Cisza, spokój i niezapomniany widok. Dookoła unosi się woń świeżej wody i zapach wodorostów.
Ten wspaniały park mieści się na szlaku łączącym region Lika i Karlovac, 140 km od stolicy kraju. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych, które łączą się ze sobą licznymi wodospadami.
Park powstał w 1949 roku a od 1979 jest na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Teren parku zajmuje 295 km² a długość wszystkich jezior w nim się znajdujących osiąga 8,2 km.

 

Narodowy Park Plitvička Jezera

W parku rozróżnić można około 1100 tysięcy gatunków roślin, głównie śródziemnomorskich. Na zwiedzenie całego terenu poświęcić trzeba 5 – 6 godzin. Górskie szlaki widokowe pną się ku górze wokół turkusowych jezior. Po przebyciu całej trasy jest możliwość zjazdu kolejką do punktu wyjścia gdzie na specjalnym placyku można wzmocnić swoje siły ciepłym posiłkiem.

Nacionalni Park Plitvička Jezera zalicza się do jednego z piękniejszym miejsc w Chorwacji. Ze względu na swoją bujną roślinność oraz piękne jeziora co roku zrzesza dużą liczbę turystów.

Plitwickie Jeziora w Chorwacji
Miejsce to warte jest odwiedzenia nie tylko w okresie letnim, ale również podczas jesiennych czy zimowych miesięcy. W styczniu bądź lutym można trafić na mroźniejszą pogodę i niektóre części jezior pokryte są szronem i lodem. Takie oblicze parku jest zupełnie inne niż to, które oglądać można podczas lata.

Narodowy Park Jezior Plitwickich w Chorwacji

Narodowy Park Jezior Plitwickich w Chorwacji

Nacionalni Park Plitvička JezeraPlitwickie Jeziora

Nacionalni Park Plitvička Jezera

Nacionalni Park Plitvička Jezera

Nacionalni Park Plitvička JezeraNarodowy Park Jezior Plitwickich

3 Replies to “NARODOWY PARK PLITVIČKA JEZERA”

  1. Moja przygoda z tym pięknym krajem rozpoczęła się dwa lata temu. To moje najpiękniejsze odkrycie ostatnich lat. Pierwszy wyjazd trwał tylko tydzień, lecz był naprawdę pełen wrażeń oraz przygód. Chorwacja to kraj, który urzeka widokami, ciepłą wodą, nieziemskimi plażami oraz Bałkańską gościnnością. Właśnie w 2013 roku wracając z wybrzeża odwiedziliśmy Park Plitwickie Jeziora. Oczywiście urzekł i nas, choć powiem szczerze tego dnia było dość zimno oraz bardzo pochmurno, a momentami padał deszcz. Pomimo tego z zaciekawieniem zwiedziliśmy zarówno ten przepiękny park, jak i okolice. Gdy tylko mamy okazje polecamy to miejsce wszystkim znajomym, którzy planują urlop na Bałkanach. Myślę, że jest to obowiązkowy punkt na mapie turysty. W tym roku planujemy wypad do Parku KRK. Podobno nie jest,aż tak okazały, lecz warty jest obejrzenia. Już planujemy zakup namiotu i 10-dniową podróż na wschód Chorwacji. W planach mamy również całodniową wycieczkę do Czarnogóry i obowiązkowo cudowny Dubrownik. Kocham podróże i cenię sobie piękne krajobrazy, dlatego też bardzo chętnie odwiedzam Bałkany w poszukiwaniu wspomnień, dobrego jedzenia oraz wyśmienitej rakiji. Jeszcze teraz mój mąż sączy przywiezioną z wakacji trunek. Chorwacja to miłość i wielka tęsknota do tego kraju, połączona z liczeniem dni do następnych wakacyjnych wojaży. W tym roku planujemy wystartować już w lipcu, Jupiii 🙂

  2. Miejsce rzeczywiście piękne , sporo czasu potrzeba żeby na spokojnie obejrzeć całość parku . Niestety przeważnie tłumy zwiedzających uniemożliwiają to . Tłok na ścieżkach niesamowity , a nie byłem w największym letnim sezonie , tylko we wrześniu . Mimo to oczywiście polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 5 =