Mur_Split

Witam w Splicie

Cały wczorajszy dzień spędziłam na zwiedzaniu „wiecznie młodego miasta” Split. Pogoda dopisała co pozwoliło mi na obejście całego miasta wzdłuż i wszerz w pełni rozkoszując się jego urokami.
Split położony jest w najcieplejszym regionie północnego wybrzeża więc żeby trafić na deszczowy dzień trzeba mieć na prawdę szczęście 😉

Sercem całego miasta jest Pałac Dioklecjana, który ściąga co roku wielu turystów. Oferta kulturalna Splitu jest niezliczona. Muzea, galerie, zabytkowe przestrzenie, pomniki, wszelkiego rodzaju koncerty i przedstawienia są źródłem interesującej wiedzy, kultury oraz historii miasta. Będąc w tych zakątkach zachęcam odwiedzić dobrą restaurację w której pyszne ryby i owoce morza są specjałem miasta. Dla zwolenników mięsa restauracje zapraszają na pieczoną jagnięcinę oraz pašticade. Do tego obowiązkowo prošek (rodzaj alkoholu o słodkim smaku) lub lampka wina a na deser kawa.

Dla zmęczonych chodzeniem po mieście na odpoczynek zaprasza Splitska Riva. Długa promenada wzdłuż portu z licznymi kawiarenkami, zieleń palm, kolorowe rośliny, oraz świeża bryza powietrza pozwalają na relaks w pełni. Warto także zwrócić uwagę na duży pomnik biskupa Grgura Ninskiego. Podobno dotknięcie dużego palca u stopy biskupa przynosi szczęście. Pomnik w miejscu palca jest bardzo wytarty i śliski, przypuszczam, że wszyscy którzy znajdowali się w pobliżu próbował przenieść trochę szczęścia na siebie 🙂

O Splicie można by się rozpisywać w nieskończoność. Kto był chociaż raz w tym mieście z pewnością przy najbliższej okazji jeszcze do niego wróci. Ja żeby przybliżyć wszystkim których noga jeszcze nie stanęła w tych regionach, klimat Splitu, umieszczać będę raz w tygodniu post z cyklu „zabytki w Splicie”. A dzisiaj na dzień dobry kilka fotek odzwierciedlających charakter Splitu.

Witam w SplicieMury pałacu Dioklecjana

Witam w SplicieSplitska Riva

Witam w SplicieStare zabudowania miasta

Witam w SpliciePomnik biskupa Grgura Ninskiego

Witam w SplicieMiejscowy muzyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + 10 =