Vrboska

Czy Vrboska jest boska? Poznajcie małą Wenecję na wyspie Hvar

Podczas wrześniowej podróży na wyspę Hvar zwiedziłam malowniczą Jelsę, oraz odwiedziłam też położoną w głębokiej zatoce miejscowość Vrboska. Vrboska bardzo często nazywana jest małą Wenecją i szczerze, nie bez powodu. Przez sam środek zabudowań mieszkalnych ciągnie się kanałek nad którym wznoszą się mniejsze i większe kamienne mosty, łączące dwie strony miejscowości. Taki obraz kojarzy się właśnie z romantyczną Wenecją.

Vrboska należy do jednej z mniejszych miejscowości na wyspie Hvar. Mieszka w niej około 550 osób, z czego wiele z nich na czas jesieni i zimy przenosi się do większych miast na lądzie. Osoby pozostające w Vrboskiej przez cały rok, żyją głównie z turystyki, uprawy winorośli, oliwek oraz z rybołówstwa.
Vrboska to miejsce zdominowane przez stare, kamienne domy oraz wąskie alejki. Spacerując wzdłuż całego kanału będziemy mijać wiele interesujących domów w stylu gotyckcim i barokowym. Im głębiej w wyspę, tym zabudowania będą coraz bardziej ciekawsze i odzwierciedlające charaterystyczne cechy dalmatyńskiej architektury. 

Vrboska to dobre miejsce dla żeglarzy
Czynna przez cały rok Marina Vrboska posiada ponad 100 stanowiska na morzu dla odwiedzających ją jachtów i łodzi. Położenie w głębokiej zatoce zapewnia żeglarzom ochronę przed silnymi wiatrami i wysokimi falami. Marina spełnia najważniejsze wymagania, oferując swoim gościom miły i bezpieczny pobyt w Vroboskiej.

Vrboska

Promenada

Vrboska

Widok na miejscowość

Vrboska

Mała wysepka na środku zatoki

Vrboska

Widok na główny most

Vrboska

Mały plac w centralnej części Vrboskiej

VrboskaMalownicza alejka

Ciekawe obiekty:

Muzeum Rybackie

Bardzo ciekawym i wartym do odwiedzenia miejscem w Vrboskiej jest Muzeum Rybactwa (Ribarski Muzej) jakie zostało założone w 1972 z inicjatywy Centrum Dziedzictwa Kulturowego na wyspie Hvar. Wystawione eksponaty w muzeum to przede wszystkim narzędzia, które były wykorzystywane do połowu ryb w dawniejszych czasach. W skład muzeum wchodzi stary dom rybacki ze sprzętem, przedmiotami oraz pozostałościami po dawnych maszynach używanych w fabryce przetwórstwa rybnego.

Muzeum czynne jest: od maja do października w godzinach 10.00 – 13.00 i 18.00 – 21.00
Cena biletu: 20 kun osoba dorosła, 5 kun dzieci oraz grupy.

Kościół – twierdza

Kościół i jednocześnie twierdza św. Maryi Miłosierdzia (Crkva – tvrđava sv. Marije od Milosrđa) to fortyfikacja widniejąca w górnej części miejscowości. Twierdza stanowi jeden z najciekawszych i moim zdaniem najładniejszych zabytków jakim może poszczycić się Vrboska.
Kościół św. Maryi Miłosierdzia wzniesiony został przez pierwsze osiedlające sie tutaj osoby i tak naprawdę od niego zaczęłą się cała historia i dalszy rozwój Vrboskiej. Następnie w roku 1575, po tym jak świątynia ulega dużemu zniszczeniu, mieszkańcy postanawiają na jej pozostałościach wybudować masywną twierdzę, która ma za zadanie chronić ich przed atakami tureckimi.

Vrboska

Vrboska

VrboskaKościół – twierdza

Chcąc bliżej poznać małą Wenecję na wyspie Hvar zapraszam do wirtualnego spaceru po okolicy, dzięki któremu na chwilę przeniesiecie się do zupełnie innego świata. Szczególnie zwróćcie uwagę na achitekturę – piękne kamienne domy, oraz nie zapomnijcie policzyć wszystkie mosty 🙂Booking.com

Vrboska to niewielka miejscowość, dlatego cieszy się powodzeniem wśród turystów szukających ciszy, sielanki i dalmatyńskiego klimatu.
Miejscowość ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, oferując swoim gościom apartamenty w rożnych cenach.

Vrboska 

One Reply to “Czy Vrboska jest boska? Poznajcie małą Wenecję na wyspie Hvar”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − 8 =