twierdza_Hvar

Twierdza w Hvarze

Twierdza a po chorwacku fortica wznosi się 90 metrów nad miastem Hvar i widoczna jest praktycznie z każdego punktu w miejscowości. W XVI wieku nazwę Fortica zastępuje słówko Španjola hiszpańskiego pochodzenia, które przyjęło się ze względu na pracujących przy twierdzy hiszpańskich inżynierów.
Pierwsza wzmianka o twierdzy przypada na rok 1282, natomiast jej całkowite wybudowanie szacuje się na rok 1551. Twierdza została wybudowana przede wszystkim po to, aby chronić mieszkańców i społeczeństwo przed różnorodnymi atakami wrogów, natomiast największą rolę odegrała w roku 1572 kiedy ochroniła ludzi przed niebezpieczeństwem i śmiercią w czasie najazdów  tureckich. Oprócz wysokich murów w skład twierdzy wchodzą także cztery okrągłe wieże, więzienie, kaplica świętego Jana Chrzciciela oraz wiele podziemnych korytarzy i pomieszczeń.

W roku 1579 część twierdzy zostało poważnie uszkodzonej w wyniku uderzenia pioruna w prochownię powodując przy tym ogromny wybuch i straty. Po tym zdarzeniu Španjola została odbudowana na nowo ale z czasem straciła swoje militarne znaczenie.
Dzisiaj miejsce to jest wielką atrakcją turystyczną odwiedzaną przez większość osób znajdujących się na wakacjach w tych regionach. Będąc na terenie twierdzy warto wejść do dawnego więzienia, które niesamowicie odzwierciedla klimat tego miejsca jak i wstąpić do pomieszczenia w którym znajdują się amfory (stare, gliniane naczynia na olej i wino). Na terenie twierdzy została otworzona również restauracja dla zwiedzających w której zjemy różnego rodzaju dania obiadowe jak i napijemy chorwackiej kawy.
Żeby zwiedzić twierdzę trzeba przygotować 30 kun za osobę. Płatności dokonuje się przy wejściu przez główną bramę znajdującą się po tylnych stronach muru obronnego. Myślę, że to jest dobry chwyt na turystów, bo jeśli już ktoś pokona taką trasę pod górkę to szkoda mu będzie wracać z powrotem bez zwiedzenia zabytku a na dole nie ma żadnej informacji, że na teren twierdzy obowiązują bilety.
Moim zdaniem twierdzę warto zobaczyć bo ma ona swoją duszę. Dodatkowo widoki jakie rozciągają się z tej wysokości na Hvar i Adriatyk są przepiękne. Zbiór wysepek Pakleni otoci, które były kolejnym punktem mojej wycieczki z tej perspektywy jeszcze bardziej zachęcały do ich odwiedzenia.
Ciąg dalszy z mojej wyprawy a w tym właśnie z pobytu na Pakleni otoci już w kolejnym poście 🙂

mur_twierdzyHvar – część murów twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – część murów twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – widok z twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – widok z twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – pomieszczenie na amfory znajdujące się w twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – cela więzienna znajdująca się w korytarzach twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – cela więzienna znajdująca się w korytarzach twierdzy

Twierdza w HvarzeHvar – widok z twierdzy

One Reply to “Twierdza w Hvarze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =

Top