Twierdza Sinj

TWIERDZA SINJ I MALOWNICZA PANORAMA NA MIASTO

To już ostatni wpis z mojej majówkowej wizyty w Sinj. Dzisiaj przeniesiemy się na twierdzę Grad Sinj. To tutaj miejsce miały niezwykłe wydarzenia. Na murach ukazała się postać Matki Bożej chroniąc mieszkańców przed najazdem wroga. Po dzień dzisiejszy twierdza stanowi ważny punk na mapie miasta Sinj.
Każdemu, kto wybiera się do Sinj polecam poświęcić czas i energię na wspinaczkę do twierdzy. Od centrum miasta do fortyfikacji zaprowadzą Was tabliczki informacyjne. Wejście na pozostałości twierdzy jest bezpłatne.

Twierdza Sinj

 

Twierdza Sinj

Na niewielkim skalnym wzniesieniu, nad miastem Sinj widoczne są pozostałości twierdzy, która była elementem fortyfikacji strzegącej miejscowych przed najazdem wroga. 
Z odkrytego u podnóża twierdzy Grad Sinj wynika, że w czasach starożytnych twierdza nosi nazwę Osinium i zamieszkiwana jest przez plemię Osiniumów. Wraz z końcem XIII wieku twierdza była w posiadaniu potężnego księcia Šubića Bribirskih, a następnie w XIV wieku panowanie nad nią przejął książę Nelipčić. W roku 1515 twierdzę Sinj przejęło Imperium Osmańskie. Jednak to nie koniec potyczek i walk o twierdzę. Po kilku nieudanych próbach odbicia, w roku 1686, twierdza przechodzi do rąk Wenecjan.

Przełomowym momentem jest sierpień 1715 roku, kiedy Osmani decydują się na próbę przejęcie Sinj, która kończy się dla nich niepowodzeniem. Mieszkańcy bronią swoje terytorium, jednak zwycięstwo przypisują Matce Bożej z Sinj. Według głoszonej legendy Matka Boża zstępuje z obrazu znajdującego się we wnętrzu twierdzy, pojawia się na murach fortyfikacji i chroni ludność przed zagładą.

Mieszkańcy w dowód wdzięczności i obronę przed wrogiem postanawiają zebrać złote monety w celu odnowienia obrazu. Matka Boża z Sinj zostaje przyodziana w złotą koronę i krzyż. Zostaje również wygrawerowany napis na cześć wspaniałego zwycięstwa.

 


„In perpetuum coronata triumphat-Anno MDCCXV” – Na zawsze ukoronowana chwałą zwycięstwa 1715.


 

Obraz Batki Bożej po dzień dzisiejszy zajmuje szczególne miejsce w kościele Cudotwórnej Matki Bożej z Sinj (Crkva Čudotvorne Gospe Sinjske) na ulicy Petrovca. Co roku na pamiątkę zwycięstwa odprawiana jest uroczysta msza święta. Obraz Matki Bożej z Sinj możecie zobaczyć na zdjęciach umieszczonych na oficjalnej stronie parafii. Kiknij tutaj żeby przejść na stronę.

Po trzęsieniach ziemi, jakie miały miejsce kolejno w latach 1709, 1768 oraz 1796, mury twierdzy zostały nieco zmodyfikowane. Dookoła twierdzy powstała też specjalna ścieżka ze stacjami Drogi Krzyżowej. W samym centrum wzgórza, pomiędzy pozostałościami twierdzy wznosi się mały kościoła oraz rzeźba Matki Bożej z Sinj.

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Droga Krzyżowa wiodąca dookoła twierdzy

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Widoki z twierdzy

Twierdza Sinj

Kościół i figura Matki Bożej z Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Twierdza Sinj

Widoki z twierdzy


Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *