Starówka w Zadarze

STARÓWKA W ZADARZE. ZWIEDZANIE WAŻNYCH ZABYTKÓW

Nazywany „miastem słońca i wody” lub „małym, chorwackim Rzymem”. Uważany za najpiękniejszą europejską destynację 2016 roku. Zadar – zabytkowe i historyczne miasto północnej Dalmacji zaprasza w swoje progi. 
Skąpane w słońcu i falach Adriatyku. Miasto, słynące z najpiękniejszych zachodów słońca w całej Chorwacji oraz wyjątkowych Morskich Organów.

Schowane przed wiatrem, dzięki licznym wysepkom, jest idealnym miejscem schronienia dla podróżujących żeglarzy. Bogate w zabytki, liczne muzea, letnie imprezy, festiwale i wydarzenia kulturalne. Tak w skrócie prezentuje się miasto Zadar… a w całej okazałości? Zaczynamy zwiedzanie!

 

Historia miasta Zadar

Pierwsze wzmianki miasta padają na IV w. p. n. e. kiedy to, na terenie ówczesnego Zadaru istniała osada iliryjska. Trzysta lat później, miasto pod nazwą Jadrea, trafia pod panowanie cesarstwa rzymskiego. Za panowania Cezara i Augusta następuje wielki rozkwit miasta. Dzisiejsza część starówki zostaje umocniona wysokimi murami obronnymi, basztami, oraz trzema bramami wjazdowymi. Wznoszone są świątynie, powstaje forum oraz amfiteatr. Przez długi okres Zadar posiada status wolnego miasta. Przełomowy staje się X wiek, kiedy to miasto otrzymuje zwierzchność królów chorwackich, a następnie przechodzi pod panowanie weneckie.
Po I wojnie światowej miasto Zadar nie wchodzi w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, tylko staje się włoską enklawą. Do 1944 roku, Zadar zostaje pod kontrolą Włoskiej Republiki Socjalnej. Podczas alianckiego bombardowania, miasto w dużym stopniu zostaje zniszczone. Odbudowanie miasta następuje dopiero po zakończeniu wojny jugosłowiańskiej. Od  1991 roku Zadar należy do niepodległej Chorwacji.

 

Zadar na dzień dzisiejszy

Na obecną chwilę, Zadar stanowi centrum gospodarcze i kulturalne północnej Dalmacji. Jest to piąte, co do wielkości miasto w całej Chorwacji. Zadar pełni ważną rolę w transporcie drogowym (trasa Rijeka, Zagrzeb) a także jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Miasto ma również dostęp do własnego lotniska, położonego niecałe 10 kilometrów od centrum. Ludność Zadaru to ponad 72 tysiące mieszkańców.

 

Starówka w Zadarze – zabytki i atrakcje

Stare miasto w Zadarze to miejsce przepełnione zabytkami i ciekawymi atrakcjami. Skryta za murami starówka, mieści się na półwyspie, który połączony jest z resztą miasta mostem znajdującym się na zatoce Jazine. Żeby wejść na teren starego miasta trzeba odszukać jedną z bram. Swoje zwiedzanie rozpoczęłam od najbardziej spektakularnej bramy, czyli Bramy Lądowej.

Brama Lądowa – Kopnena Vrata 

Brama znajduje się w południowo – wschodniej części i jest najładniejsza bramą wejściową na stare miasto. Brama Lądowa, nazywana po chorwacku Kopnena Vrata, powstała w 1543 roku z projektu weneckiego architekta Michele’a Sanmicheliego. Na bramie zobaczyć można ciekawą płaskorzeźbę weneckiego lwa, oraz mniejszą płaskorzeźbę, jadącego na koniu św. Chryzogona (sv. Kreševana) patrona miasta. Postać św. Chryzogona znajduje się również w herbie Zadaru.

Starówka w ZadarzeBrama Lądowa

Plac Pięciu Studni – Trg Pet Bunara

Po przekroczeniu bramy, skręciłam w pierwszą, znajdującą się po mojej prawej stronie alejkę i po pokonaniu kilku schodów wyszłam na Plac Pięciu Studni. Miejsce to powstało w 1574 roku, w czasie oblężenia tureckiego. Strach tamtejszych mieszkańców spowodowany długoterminowym oblężeniem, oraz możliwością utraty zapasów wody pitnej, był powodem do wybudowania wielkiej cysterny z pięcioma studzienkami. W ten sposób ludność zaopatrzona była w duży zapas wody, który miał wystarczyć na długi, długi czas. Na Placu Pięciu Studni wznosi się też, mająca 26 metrów wysokości wieża obronna, która otwarta jest dla turystów. Na wieżę się nie wdrapałam, ale śmiem przypuszczać, że widok z niej może być bardzo ciekawy.

Plac Piotra – Trg Petra Zoranića

Mijając plac ze studniami oczom ukazuje się malowniczy Trg Petra Zoranića. Plac, który szczególnie przypadł mi do gustu. Kolorowe budynki, drzewa przybierające barwy jesieni, cisza, to wszystko spowodowało, że ten plac wydał mi się nadzwyczajnie piękny. Od razu nabrałam ochoty żeby usiąść w narożnej kawiarni i delektować się chwilą.
Oczywiście największą atrakcją tego miejsca są dawne pozostałości miasta, które możemy podziwiać przez specjalne, szklane podłoże. Równie obojętnie nie można przejść obok dumnie wnoszącej się rzymskiej kolumny, która jest jedną z licznych pozostałości wpływów weneckich na tym obszarze.

Starówka w ZadarzePlac Pięciu Studni

Starówka w ZadarzeTrg Petra Zoranića

Starówka w ZadarzeTrg Petra Zoranića – rzymska kolumna

Starówka w ZadarzeTrg Petra Zoranića

Kościół św. Szymona – Crkva sv. Šime

Kierując się wąską alejką w głąb starego miasta, po prawej stronie mijam zabytkowy kościół św. Szymona, o którym pierwsza wzmianka pada w roku 1190. Najbardziej przyciągającym elementem świątyni jest delikatnie już wyblakła, pomarańczowa fasada i dzwonnica. Wewnątrz kościoła znajduje się pozłacany sarkofag z relikwiami świętego. Co roku, dnia 28 października, w świątyni obchodzone jest uroczyste święto św. Szymona.

Plac Ludowy – Narodni trg

Do najbardziej popularnego placu na starówce należy Narodni trg, przy którym zlokalizowane są trzy charakterystyczne budynki. Pierwszy z nich to budynek straży miejskiej z wieżą zegarową – gradska straža z 1562 roku, w którym na dzień dzisiejszy mieści się Muzeum Etnograficzne.
Znajdująca się po przeciwnej stronie gradska loža z roku 1565 to kolejny zabytek na Placu Ludowym. W budynku miały miejsce spotkania polityczne, posiedzenia i narady, a obecnie odbywają się różne wydarzenia kulturalne, w tym podczas lata, pokazy zdjęć „Człowiek i morze”.
Trzeci, największy i najnowszy budynek z 1934 roku, pełni rolę ratusza. Na jego murach widoczne są liczne zdobienia oraz płaskorzeźby.

Kościół św. Donata – Crkva sv. Donata

Spacerując dalej urokliwymi i (bardzo!) wyślizganymi uliczkami starówki, dochodzę do kościoła św. Donata – najczęściej fotografowanego i najbardziej kojarzonego z Zadarem. Wzniesiony w stylu wczesno-romańskim, na przestrzeni IX wieku do dziś stanowi symbol Zadaru. Świątynia wybudowana została na prośbę biskupa Donata (po śmierci ogłoszony na świętego), stąd też pochodzi jej nazwa. Przy budowie kościoła użyte były rzymskie konstrukcje, w tym dwie antyczne kolumny, które po dzień dzisiejszy znajdują się we wnętrzu świątyni. Podczas II wojny światowej, świątynia poniosła uszkodzenia, w tym najbardziej ucierpiało baptysterium (specjalna budowla przeznaczona do obrzędu chrztu), która w późniejszym czasie została częściowo odbudowana.
Kościół św. Donata w dniu dzisiejszym nie pełni żadnej funkcji religijnej. Najczęściej w jego wnętrzu odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

Kościół św. Marii – Crkva Sv. Marije

Godny uwagi jest też kościół św. Marii z charakterystyczną dzwonnicą pochodzącą z 1066 roku. Nie trzeba daleko szukać, gdyż kościół św. Marii położony jest w pobliżu świątyni Donata. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Wnętrze barokowego kościoła zdobią pozostałości romańskich fresków. Kościół bezpośrednio przylega do budynków klasztornych, w których przechowywane są pokaźne zbiory religijne – Muzeum Sztuki Sakralnej.

Forum rzymskie

Największe ślady Rzymian jakie znaleźć można w Zadarze, znajdują się przed kościołem św. Donata. W tym miejscu widnieją pozostałości rzymskiego forum. W dawniejszych czasach, było to jedno z ważniejszych miejsc. Forum rzymskie swoim kształtem przypominało prostokąt, który zdobiony był licznymi kolumnadami, świątyniami bądź też budynkami publicznymi.

Starówka w ZadarzeKościół św. Donata

Starówka w ZadarzeKościół św. Donata i część rzymskiego forum

Starówka w ZadarzePozostałości rzymskiego forum

Katedra św. Anastazji – Katedrala sv. Stošije

Pochodząca z XII wieku katedra, należy do głównej świątyni rzymskokatolickiej archidiecezji zadarskiej. W środku świątyni znajdują się malowidła ścienne z XIII wieku, sarkofag św. Anastazji wykonany z kamienia, romańskie ławy z marmuru oraz gotyckie ławki w prezbiterium (stalle).
Katedra ma bardzo ładną fasadę z pięknymi rozetami oraz charakterystycznymi zdobienia przy głównych drzwiach wejściowych.

Morskie Organy oraz Powitanie Słońca

Największą atrakcję zostawiłam sobie na koniec zwiedzania. Organy Morskie. To właśnie one są wizytówką i dumą Zadaru. Znane nie tylko w Chorwacji, ale i na całym świecie, co roku ściągają wielu turystów na „morskie koncert”. Organy są niezwykłym połączeniem pracy ludzkiej oraz natury. Dzięki uderzeniom fal i dostaniu się wody do wnętrza konstrukcji, wydobywa się niepowtarzalny dźwięk. Muzyka z Morskich Organów jest bardzo przyjemna dla ucha i w żaden sposób nie przeszkadza i nie denerwuje. Ja bynajmniej byłam pod ogromnym wrażeniem tego wynalazku!
Oprócz Morskich Organów, dużą atrakcją jest też Powitanie Słońca, czyli instalacja świetlna wyłożona z płyt solarnych, która ładuje się promieniami słońca, a nocą emituje kolorowe światło.
Więcej szczegółowych informacji na temat Morskich Organów i Pozdrowienie Słońca znajdziecie w kolejnym wpisie.

Starówka w ZadarzeMorskie Organy

Starówka w ZadarzePozdrowienie Słońca przez Polako 🙂

Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków, opuszczam starówkę Zadaru Bramą Morską. Po drodze mijam jeszcze kościół patrona miasta św. Chryzygona oraz kilka zwracających uwagę, poprzez swój nietypowy wygląd budynków. Oczywiście musiałam się też przejść ulicą Kalelarga, która za czasów rzymian była jedną z głównych ulic.
Przyznam się, że jadąc do Zadaru, nie sądziłam, iż przypadnie mi do gustu, gdyż jestem zwolenniczką o wiele mniejszych miejscowości. Jednak miasto, a przede wszystkim jego starówka urzekła mnie swoim klimatem. Zwiedzanie Zadaru było czystą przyjemnością, tym bardziej, że o tej porze roku nie było dużo turystów.
Jeśli będziecie zwiedzać stare miasto Zadaru, polecam też odwiedzić jakiś sklepik z pamiątkami. Jest ich tutaj naprawdę dużo, a cudeńka do kupienia jakie się w nich znajdują przyprawiają o zawrót głowy. Ostrzegam, można się zapomnieć!

Brama MorskaBrama Morska od wewnętrznej strony

Zadar

ZadarMalownicze uliczkiPanorama ZadaruPanorama – Kościół św. Donata oraz kościół św. Marii

Panorama ZadaruPanorama – Narodni trg, budynek straży miejskiej i ratusza

Lokalizacja miasta
Zadar położony jest w północnej Dalmacji, około 90 km od Šibenika i niecałe 160 km od Splitu.

Miasto jest dobrą bazą wypadową, gdyż w niewielkiej odległości znajdują się najciekawsze, chorwackie parki narodowe – Paklenica, Velebit, Plitvičke Jezera oraz Wodospady Krka.



Booking.com

Zadar to również wspaniałe miejsce dla zapaleńców żeglarstwa. W regionie położonych jest wiele mniejszych i większych wysp, malowniczych zatok oraz cieśnin. Warto więc złapać wiatr w żagle i udać się w kierunku Archipelagu Zadarskiego.

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *