Split

SPLIT – MIASTO DIOKLECJANA, HISTORIA I NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

Split. Miasto Dioklecjana. Nie bez powodu nazywany stolicą Dalmacji i miastem słońca. Jest najbardziej znanym i drugim co do wielkości pod względem mieszkańców miastem w Chorwacji. Położony bezpośrednio nad Adriatykiem, stanowi ważny węzeł komunikacji morskiej. Kiedy przemieścimy się w głąb miasta zobaczymy typową metropolię miejską, duże stare blokowiska, zakłady przemysłowe, hurtownie, sklepy. Może ten obraz jest trochę przytłaczający i nie zachęca do dłuższego pobytu, jednak wystarczy udać się w kierunku wybrzeża żeby zobaczyć tą drugą, piękniejszą stronę medalu.

Nad samym Adriatykiem mieście się najpiękniejsza i najbardziej obfitująca w zabytki część Splitu. Starówka z robiącym wrażenie Pałacem Dioklecjana, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. To właśnie ta część miasta jest najbardziej popularna i najatrakcyjniejsza.

Split ze względu na dużą liczbę turystów i ciągłe zainteresowanie posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. W swojej ofercie ma prywatne apartamenty, hotele czy całe domy do wynajęcia.



Booking.com

Początki Splitu

Zanim na mapie pojawił się współczesny Split, w miejscu (obecnego Solina) znajdowała się Aspalathos – osada starożytnych Greków. Historia mówi, że nazwa ta miała duży związek z roślinnością o ostrym zapachu, która porastała tamtejsze ziemie. Podczas, gdy Rzymianie podbili tereny Aspalathos, zmienili nazwę miejscowości na Spalatum, a w latach 295 – 305 na specjalny rozkaz cesarza Dioklecjana został wybudowany ogromny pałac – stanowiący rezydencję cesarza oraz miejsce zamieszkania jego służby i podwładnych.
Jako, że Dioklecjan był dość wrogo nastawiony do chrześcijan, za wszelką cenę chciał propagować i narzucać wszystkim mieszkańcom swoje poglądy. Jego władza nie trwałą bardzo długo, a sam cesarz mieszkał w pałacu krótko, tuż przed śmiercią. Po śmierci Dioklecjana, pałac przeszedł pod władzę Bizancjum, a następnie rezydencję zajęli Słowianie i Awarowie.

Rodzące się dookoła pałacu nowe miasto wpłynęło na rozwój ekonomiczny i znaczenie portu handlowego. W roku 1069 Split został włączony do Chorwacji. Prze kolejne lata, miasto przejęły Węgry (rok 1105), Wenecja (lata 1420–1797) a następnie, Split należał do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W roku 1929 Split trafił pod panowanie Jugosławii, a dopiero od roku 1991 miasto zaczęło należeć do niepodległej Chorwacji.

 

Zabytki miasta, ciekawe miejsca

Miasto Split to skarbnica drogocennych zabytków. Najważniejszym zabytkiem jest nic innego, jak pałac Dioklecjana, wpisany na listę UNESCO. 
To właśnie w jego skład wchodzą kolejne zabytki takie jak:

  • Brama Żelazna
  • Brama Złota
  • Brama Srebrna
  • Ruiny komnat pałacu – więcej na ten temat znajdziesz we wpisie „Podziemia pałacu Dioklecjana
  • Perystyl
  • Westybul
  • Świątynia Jowisza
  • Wieża św. Duje

Będąc przy Bramie Złotej nie można przejść obojętnie obok masywnego pomnika biskupa Grgura Ninskiego. Na przestrzeni III – IV wieku, posąg mieścił się w Perystylu, następnie, podczas II wojny światowej został przeniesiony poza bramy pałacu Dioklecjana. Legenda głosi, że osoby, które dotkną palca stopy posągu obdarowane zostaną szczęściem. 

Przemierzając pozostałości pałacu Dioklecjana warto też na chwilę zatrzymać się przy dwóch malowniczych placach, zlokalizowanych we wnętrzu murów dawnej rezydencji cesarza. Narodni Trg oraz Voćni Trg, położone w niewielkiej od siebie odległości urocze, kamienne placyki, tętnią pełnią życia i jak dla mnie, są bardzo sympatycznymi  miejscami na „kawę w biegu”. Mówiąc o placach, można wstąpić też na Trg Republike, który mieści się na końcu promenady (idąc w kierunku zachodnim).

Oczywiście to jeszcze nie wszystkie atrakcje i zabytki miasta. Zwiedzając Split powinniśmy zwrócić też uwagę na takie miejsca jak:

  • Muzeum Morskie
    Muzeum z licznymi przedmiotami i eksponatami związanymi z żeglugą i handlem morskim. Muzeum Morskie zawiera eksponaty z czasów starożytnych, kolekcję statków, stroje marynarskie i przedmioty nawiązujące do tematyki morza. Muzeum mieści się przy ulicy Glagoljaša 18.
  • Muzeum Etnograficzne
    W muzeum podziwiać można piękne stroje ludowe, przedmioty chorwackiego rzemiosła i rękodzieła, przedmioty codziennego użytku z czasów pierwszych mieszkańców oraz dawne instrumenty muzyczne. Muzeum mieści się przy ulicy Iza Vestibula 4.
  • Góra Marjan
    Znajdujące się na końcu promenady niewielkie wzgórze Marian, jest fajnym miejscem na spacer i trochę aktywności fizycznej. Na wzgórzu mieści się duży park z licznymi atrakcjami (w tym małym zoo), oraz poukrywanymi pomiędzy drzewami i skałami, małymi kapliczkami. Co więcej, ze szczytu rozciąga się piękny widok na cały Split. Więcej informacji o wzgórzu znajdziesz tutaj.
  • Salona
    Znacznie oddalając się od wybrzeża i centrum Splitu, dojedziemy do antycznego miejsca. Salona była starożytnym miastem i stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji. Do dnia dzisiejszego, zachowały się tu pozostałości amfiteatru, forum, świątyń i łaźni wybudowanych przez Rzymian.

 

Fotogeniczny Split

Miasto Split, a w szczególności najstarsza jego część, bardzo ładnie prezentuje się na zdjęciach. Dla Was wybrałam te zdjęcia, które moim zdaniem chociaż w niewielkim stopniu odzwierciedlają klimat miasta. Bo żeby poczuć całą atmosferę Splitu trzeba do niego koniecznie przyjechać.
Jeśli chcecie bliżej poznać miasto i planujecie zostać w nim na dłużej, polecam poszukać noclegu w przyjaznej i sprawdzonej bazie noclegowej.  Znajdziecie tutaj ciekawe oferty zakwaterowania na terenie Splitu.

Split

Promenada

Split

Voćni trg

Split

Ulica Marmontova

Split

Narodni Trg – Plac Narodowy

Split

Teatr Narodowy w Splicie – Trg Gaje Bulata

Split

Widok z góry Marjan

Split

Promenada

Split

Wąskie uliczki 

Split

Wieża przy katedrze św. DujeSplit

Grgur Ninski

Split w którym się zakochasz

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *