Slawonia

Slawonia – region żyznych ziem i stuletnich lasów

Zdecydowałeś, że wybierasz się na urlop do Chorwacji? Super! Ale co dalej? W którym kierunku się udać? Jaki region wybrać, żeby wakacje były udane i zostały w pamięci na długo? Co zwiedzić, czego nie ominąć?
Każdy z regionów chorwackich jest piękny ale różni się od pozostałych. Ma swoje niepowtarzalne walory i cechy charakterystyczne. W zależności od tego, czy chcemy odpocząć czynnie czy biernie, czy jedziemy z rodziną czy z przyjaciółmi, możemy wybrać odpowiedni region dostosowany do swoich potrzeb i zainteresowań.

W kolejnych postach postaram się Wam przybliżyć każdy z regionów Chorwacji, ukazać jego największe walory i najciekawsze miejsca jakie warto zobaczyć przebywając na terenie określonego regionu.
A więc – zaczynając od Slawonii.

Slawonia – po chorwacku Slavonija

Położenie geograficzne

Slawonia uznawana jest za historyczną krainę, położoną we wschodniej części Chorwacji. Usytuowana w międzyrzeczu Sawy i Drawy.

Walory Slawonii

Slawonia jest idealnym miejscem dla turystów ceniących ciszę i spokój oraz dla osób którzy chcą spędzić swoje wakacje wśród natury, z dala od miejskiego zgiełku. Slawonia obfituje w piękne lasy, rzeki i liczne strumienie. Żyzna i płodna ziemia jest głównym atutem tego regionu Chorwacji. Soczysta zieleń terenu, bujne, ponad stuletnie lasy dębu szypułkowego, rozciągające się na horyzoncie tereny na których porastają zboża i inne rośliny uprawne to tylko niektóre elementy krajobrazu Slawonii. Slawonia jest też wspaniałym miejscem dla miłośników rekreacyjnych spacerów. Niezliczone ścieżki spacerowe wzdłuż rzek, wśród lasów i pól są idealnym sposobem na poznanie malowniczego terenu Slawonii. Osoby lubiące większe wyzwania mogą podjąć się wspinaczki po paśmie gór Papuk.
Pomimo, iż region nie ma dostępu do morza to i tak ma w swojej ofercie wspaniałe rozrywki wodne. Spływy kajakowe po rzekach, nurkowanie czy wędkowanie jest tutaj ciekawą rozrywką.
Wypoczywając w tym regionie konieczne jest przestawienie się na wolniejszy tryb. Tutejsi mieszkańcy preferują bardzo spokojny styl życia. Cenią przywiązanie do swojej ziemi jako jedynej ich żywicielki i matki oraz pielęgnują wszelkie zwyczaje i tradycje panujące w tym regionie. Liczne festyny folklorystyczne są na to nieodpartym dowodem.

Kuchnia regionu Slawonii jest bardzo obfita i sycąca. Koniecznością jest spróbowanie mięsnych zup z dodatkiem jarzyn, pieczone ziemniaczki podawane również z potrawami mięsnymi a na deser różnego rodzaju ciasta zazwyczaj wypełnione masą orzechową. Do specjałów kuchni Slawonii zaliczyć można także wędlinę kulen, danie mięsne noszące nazwę čabonac oraz rybne paprykarze.

Gdzie warto się udać:

  • Park przyrody Kopački Rit – jeden z najciekawszych terenów bagiennych w Europie.
  • Góra Papuk – najwyższe wzniesie w paśmie gór (953 m n. p. m.)
  • Miasto Osijek – centrum regionu
  • Miasto Vukovar – nazywane „miastem-bohaterem”, miasto całkowicie zniszczone w 1991 podczas walk chorwacko – serbskich
  • Miasto Ilok – małe miasteczko z rzeczną przystanią na Dunaju, królestwo wina i starych piwnic winnych
  • Miasto Dakovo – w mieście wznosi się jedna z najpiękniejszych katedr w Chorwacji, katedra św. Piotra

SlawoniaPark Przyrody Papuk (fot. źródło: podróże.onet.pl)

SlawoniaKrajobraz Slawonii (fot. źródło: croatia.hr)

SlawoniaWidok na miasto Osijek (fot. źródło: tzosbarzup.hr)

Slawonia

2 Replies to “Slawonia – region żyznych ziem i stuletnich lasów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + sixteen =