Slatine

Slatine – mała miejscowość na wyspie Čiovo

Mała, trochę smutna i nieco zaniedbana. Tak w wielkim skrócie mogłabym napisać o miejscowości Slatine znajdującej się na wyspie Čiovo. Po raz pierwszy z miejscowością Slatine miałam styczność rok temu, ale byłam tam przejazdem i szczerze nie miałam czasu żeby przejść się po okolicy. Wróciłam do niej kilka dni temu, ale chyba nic bym nie straciła, gdybym zamiast niej wybrała się na zwiedzanie innego miejsca na mapie Chorwacji.

Do Slatine przypłynęłam statkiem BuraLine, który pływa na relacji Split – Slatine – Trogir. Jest to prywatna linia a rozkład możecie sprawdzić tutaj. Jeśli ktoś porusza się bez auta to szczerze polecam to połączenie.

Slatine

BuraLine

Informacje o Slatine 

Slatine to niewielka rybacka miejscowość położona po północno – wschodniej stronie wyspy Čiovo. Blisko stąd do Trogiru i Splitu. Miejscowość ceniona jest za liczne plaże, jednak osoby szukające wielu zabytków i interesujących miejsc będą zawiedzeni. Bez wątpienia będąc tutaj warto udać się na drugą stronę wyspy i obejrzeć kościół Gospe od Prizidnice, wznoszący się na pięknym klifie. Według mnie akurat to miejsce zasługuje na szczególną uwagę i powrócę do niego w oddzielnym wpisie. 

Plusy Slatine:

 • łatwe połączenie z miejscowością Trogir
 • dobre połączenie morskie ze Splitem (BuraLine kursuje kilka razy dziennie)
 • na całym wybrzeżu znajduje się wiele plaż
 • sporo intymnych zatoczek
 • zielone tereny (dużo lasów i gai oliwnych)
 • wiele pieszych i rowerowych szlaków
 • plac zabaw dla dzieci
 • brak przepychu

Minusy Slatine:

 • śmieci i zanieczyszczenia na plaży
 • brak zabytków
 • brak starówki i miłego miejsca do spędzania czasu wieczorami
 • mały wybór lokali gastronomicznych (3 restauracje)

Po godzinie w Slatne chciałam już stamtąd uciekać. W dodatku trafiłam na czas, kiedy przy ulicy wycinali stare drzewa oraz przycinali niewielkie krzewy. Było dość głośno i niesympatycznie.
Zaraz po tym, jak wypiłam kawę w barze na plaży ruszyłam do sąsiedniej miejscowości Arbanija. Okazało się, że w Slatine nie ma rozkładu autobusów, a przystankiem jest stara ławka przy drzewie, którą minęłam w trakcie poszukiwań transportu. Kiedy się już nastawiłam, że będą musiała w te upały pokonać drogę pieszo, przy moich stopach zatrzymał się samochód. Kierowca, czyli starszy pan, otworzył okno i zawołał taxi, taxi. Zapytał gdzie chcę jechać i z wielkim zadowoleniem oznajmił, że za 50kn podwiezie mnie do Arbanija.
Co śmieszniejsze, auto nie miało oznakowania, że to taksówka, a pan widocznie na własną rękę kursował po okolicy z nadzieją, że znajdzie jakiegoś mało zorientowanego turystę. Po krótkiej wymianie zdań i negocjacjach co do ceny, skusiłam się na podwózkę i trochę z duszą na ramieniu wsiadłam do auta. Na szczęście kierowca okazała się być całkiem sympatyczny, a podczas kilkuminutowej drogi poznałam historię jego małżeństwa. To czego nasłuchałam się o jego żonie lepiej nie będę opisywać 😉 

Slatine

Widok na Slatine

Slatine

Slatine

Niewielki port i jedna z plaż w Slatine

Slatine

Slatine

Slatine

Nie trzeba pisać, że mieszkańcy są zapalonymi fanami Hajduka 😉 

Slatine

Kościół parafialny

One Reply to “Slatine – mała miejscowość na wyspie Čiovo”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 6 =