Sinjska alka

SINJSKA ALKA, MUZEUM SINJSKE ALKE ORAZ ZASADY RYCERSKIEGO TURNIEJU

W czasie mojego pobytu w mieście Sinj miałam przyjemność zwiedzić Muzeum Sinjske Alke oraz dowiedzieć się, czym tak właściwie jest, ta znana na całą Chorwację „sińska alka”, o której nie jeden raz słyszałam w telewizji. Żeby lepiej zaznajomić się z tematem i poznać historię rycerskiego turnieju, stwierdziłam, że wyjazd do miasta Sinj będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.
Na miejscu mogłam osobiście wysłuchać informacji o wydarzeniach, jakie miały miejsce w 1715 roku, a wizyta w Muzeum Sinjske Alke zobrazowała mi cały przebieg zwycięskiej bitwy miasta.


Co to jest Sinjska Alka?


Sinjsa Alka to nic innego, jak turniej rycerski, który odbywa się  nieprzerwanie od XVIII wieku w mieście Sinj na pamiątkę wygranej bitwy z wrogiem.
Dokładnie 14 sierpnia 1715 roku 700 żołnierzy z Sinj obroniło swoje miasto przed atakiem armii tureckiej, która liczyła aż 60 tysięcy żołnierzy. Mieszkańcy do dnia dzisiejszego wierzą, że był to cud! Pokonać tak dużą liczbę przeciwników było wręcz niemożliwe. Legenda głosi, że podczas ataku na miasto, mieszkańców obroniła kobieta w bieli maszerująca po murach miasta. Kiedy turecka armia ujrzała dziwną postać od razu rzuciła się do odwrotu, rezygnując z dalszego ataku. Mieszkańcy do dnia dzisiejszego przekonani są, że w ich obronie stanęła Matka Boska.

Zasady i przebieg turnieju

Sinjska Alka jest bardzo ciekawym i widowiskowym wydarzeniem. Podczas turnieju, biorący w niej udział rycerze (alkarzy) galopując na swoich koniach, próbują trafić trzymetrowymi lancami w sam środek żelaznych obręczy umieszczonych na trasie przejazdu.
Obręcze wykute są z żelaza, a w środku większej mającej średnicę 131,7 mm. mieście się mniejsza o średnicy 35,1 mm. Cała obręcz podzielona jest za pomocą prętów na trzy równe części, gdzie sam środek (nr 3) jest najważniejszym punktem dla Alkarzy.

Punktacja jest nastepująca:
– za trafienie lancą w obszar 3, zawodnik otrzymuje 3 punktu
– w obszar 2, otrzymuje dokładnie 2 punkty
– w numer 1, po jednym punkcie za każde oddzielne trafienie

Sinjska Alka

Rycerska obręcz

Podczas turnieju obręcze rozwieszone są na linach, w taki sposób, żeby środkowy punkt znajdował się dokładnie na wysokości 332 cm nad ziemią. Minimalna prędkość jadącego na koniu Alkara to 45 km/h. Ważne jest, żeby Alkar podczas jazdy nie wstawał z siodła i cały czas trzymał stopy w strzemionach.
W turnieju rycerskim mogą wziąć udział wyłącznie członkowie Stowarzyszenia Rycerzy Alka, urodzeni i mieszkający w Sinj lub jego regionie. Minimalna liczba uczestników turnieju to 11 a maksymalna 17.

Zwycięzca turnieju to uczestnik, który podczas trzech rozgrywek zbierze największą ilość punktów za trafienia w obręcz. Jeśli wystąpi sytuacja, że kilka uczestników osiągnie taki sam wynik, dokonywane są dalsze dogrywki. Zwycięzca czyli „slavodobitnik” zostaje nagrodzony specjalną dekoracją lancy w barwach Chorwacji oraz na jego cześć oddawana jest honorowa salwa.

Alkarski turniej otwiera uroczysty pochód prowadzony przez komendanta stowarzyszenia rycerskiego. Następnie kolejno za nim podążają mężczyźni niosący buzdygany (broń obuchową), mężczyźni niosący tarczę turecką (trofeum turnieju) oraz dwóch młodych mężczyzn prowadzących konia ubranego w ozdobną uprząż.
Za prezentacyjnym orszakiem, w dwóch kolumnach jadą na koniach poszczególni zawodnicy ubrani w historyczne stroje z okresu XVIII wieku. Głowy Alkarzy zdobią specjalne czapy wykonane z futra kun, ozdobione licznymi piórami. Każdy Alkar ma na sobie identyczny mundur – ciemne spodnie ze srebrnymi lampasami, białą koszulę oraz haftowaną kamizelkę.

Tak wygląda Jubileuszowa Sinjska Alka

Muzeum Sinjske Alke


Uroczyste otwarcie Muzeum Sinjske Alke miało miejsce 8 sierpnia 2015 roku. Muzeum wlicza się do jednego z najbardziej nowoczesnych muzeów w Chorwacji. Jego wnętrze jest bardzo przestronne i składa się z dwóch kondygnacji. Zwiedzając muzeum zobaczymy nie tylko cenne eksponaty powiązane z rycerskim turniejem, ale również obejrzymy filmy z turnieju i wysłuchamy ciekawe informacje na temat historii miasta.
Do wielu ekspozycji dołączone są także multimedialne wizualizacje, pokazujące przebieg konkretnych wydarzeń. Jest to bardzo fajne i ciekawe rozwiązanie, na to, żeby odwiedzające miejsce osoby mogły szczegółowo poznać historię miasta Sinj oraz jego mieszkańców.
Wystawa w muzeum obrazuje przebieg zwycięskiej bitwy miasta, zawiera dawne mundury Alkarzy, ich broń (miecze i strzelby), oraz wiele medali i zasłużonych odznak. Szczególną uwagi atrakcją muzeum jest cyfrowa pocztówka ukazująca przebieg zwycięskiej bitwy jaka miała miejsce w 1715 roku.

Głównym założeniem Muzeum Sinjske Alke jest przybliżenie każdemu odwiedzającemu historię miasta oraz jego dziedzictwo kulturowe. Możecie być pewni, że wychodząc z muzeum pozostanie w waszej głowie wiele informacji, które będziecie mogli przekazać dalej innym osobom. 

Muzeum Sinjske Alke:
Poniedziałek: zamknięte
Wtorek – niedziela: 9.00 do 17.00
Telefon kontaktowy: 021 444 730
Cena biletu: 40 kun
Lokalizacja: Put Petrovca 12

Sinjska Alka

Sinjska Alka

Sinjska Alka

Sinjska Alka

Sinjska Alka

Sinjska Alka

Eksponaty w muzeum

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *