Sinj

SINJ – BOHATERSKIE MIASTO POŁOŻONE WŚRÓD ZIELONYCH WZGÓRZ

Kiedy większość majówkowiczów ruszyła w kierunku morza, ja postanowiłam zrobić zupełnie odwrotnie. Zostawiłam swoją ukochaną wysepkę i wybrałam się do miasta Sinj, położonego w sercu Dalmatyńskiej Zagóry (regionu Dalmatinska Zagora, w górzystej części Dalmacji). Dla odmiany zamieniłam też środek swojego transportu i zamiast autem wybrałam się na zwiedzanie Sinja autobusem.
Na początku miałam trochę wątpliwości co do tego, czy podróż autobusem będzie dobrym rozwiązaniem. Zależna od godzin wyjazdu i przyjazdu, musiałam odpowiednio dopasować swój czas i tak zaplanować zwiedzanie, żeby nic, co najbardziej interesujące w Sinje nie umknęło moim oczom. Moje wątpliwości jednak szybko się rozwiały, bo transport autobusem okazał się dobrym pomysłem. Z głównego dworca autobusowego w Splicie o godzinie 8.00 ruszyłam w kierunku Sinja linią Makarska Promet. Podróż trwała równą godzinę i o 9.00 byłam już na miejscu!

Autobusy ze Splitu do Sinja kursują średnio co godzinę i w zależności od linii przewoźnika minimalnie różną się swoją ceną. Nie ma potrzeby rezerwacji biletu z wyprzedzeniem, raczej nawet w środku sezonu nie powinno być problemu z jego kupnem. Nie można jednak kupić biletu w dwie strony. Powrotny do Splitu trzeba nabyć na dworcu autobusowym w centrum miasta Sinj.

Po przyjeździe do Sinja od razu udałam się w kierunku pozostałości miejskiej twierdzy widniejącej nad okolicą. To właśnie z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama na miasto, góry i zielone polany. Kiedy tam dotarłam nad miastem unosiła się jeszcze poranna mgła. Zauroczona widokiem spędziłam na wzgórzu dwie godziny. Dookoła spokój, cudowna zieleń, wiosenne kwiaty, czerwone maki… istna sielanka!

Sinj

Widok na Sinj z miejskiej twierdzy

Następnie udałam się do głównego placu Króla Tomisława wzdłuż którego znajduje się największa ilość kawiarni w mieście. Długie dwa rzędy stolików, przy których dokładnie w samo południe zebrali się chyba wszyscy mieszkańcy! Na placu unosił się mocny i aromatyczny zapach kawy, który był wyczuwalny nawet w dalszych częściach miasta. Plac przez godzinę tętnił życiem, po czym znowu zrobił się cichy i spokojny jak o poranku.

Sinj

Południowa kawa w Sinje – wolnych stolików brak!

Sinj – Plac Króla Tomisława

Po małym odpoczynku przy kawie obeszłam resztę miasta i wstąpiłam do Muzeum Sinjske Alke. W tym miejscu zatrzymałam się najdłużej. Muzeum w całości poświęcone jest tematyce zwycięskiej bitwy miasta z Turkami oraz szczegółowo obrazuje przebieg i etapy rycerskiego turnieju.
Za zdjęciu widoczna jest rycerska obręcz. Jest ona znakiem rozpoznawczym i motywem przewodnim miasta. Można ją spotkać na każdym kroku. Widnieje w nazwach kawiarni, restauracji oraz na budynkach. W kształcie rycerskiej obręczy można kupić ręcznie wykonaną biżuterię – kolczyki, pierścionki czy amulety na szczęście. W sklepie z pamiątkami nie brakuje magnesów, breloczków do kluczy czy koszulek z jej motywem.

Sinj

Muzeum Sinjske Alke

Po wyjściu z muzeum jeszcze raz przeszłam się uliczkami i starówką miasta. Niestety nie udało mi się wejść na Kamičak (plac z zabytkową wieżą zegarową położony w górnej części miasta) gdyż akurat trwały tam prace remontowe.
W Sinju bardzo spodobało mi się to, że na każdym rogu budynku powiewały chorwackie flagi. Nawet w małych kawiarniach właściciele umieścili specjalne stojaki, w których dumnie prezentowały się barwy narodowe Chorwacji. Pytanie, czy to tylko na święto majówkowe, czy flagi są stałym elementem dekoracyjnym.
Sinj jest sympatycznym miastem, ale jeśli szukacie dużej ilości zabytków tak jak np. w Splicie, tutaj ich nie znajdziecie. Bez wątpienia największą atrakcją jest Sinjska Alka i ona jest jednym z głównych powodów przyjazdu turystów w te strony.

 

Sinj, cóż to za miasto?

Sinj oddalony jest od Splitu 36 kilometrów. Jest to średnie co do wielkości miasto położone w malowniczej dolinie, otoczone pięknymi zboczami gór Svilaj, Dinara i Kamešnica. 
Każdego roku w mieście odbywają się turniej rycerki Sinjska Alka na cześć zwycięstwa mieszkańców miasta z Turkami. Na to wydarzenie do miasta zjeżdża dużo widzów ze wszystkich stron Chorwacji. Sinjska Alka w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

 

Sinj – najciekawsze zabytki i najważniejsze miejsca:

  • Muzeum Sinjskie Alke
  • Tor wyścigowy
  • Muzeum Regionu Cetina (Muzej Cetinske Krajine)
  • Twierdza miasta (Trđava Sinj)
  • Kamičak 
  • Kościół Matki Boskiej Sinjskiej
  • Sanktuarium Matki Boskiej Sinjskiej i klasztor Franciszkanów
  • Plac Króla Tomisława (Trg Kralja Tomislava)

Jeśli Sinj spodobał Ci się na tyle, że chciałbyś zatrzymać się w nim dłużej, to polecam Ci sprawdzić dostępne noclegi w mieście. Wystarczy klikną w tym miejscu, żeby zapoznać się z aktualną ofertą.

Sinj

Rok 2018 i zero w kształcie rycerskiej obręczy

Sinj

Sinj

Sinj

Plac Króla Tomisława

Sinj

Klasztor Franciszkanów

Sinj

Kadry z Sinja

Sinj

Uliczka na starówce

Sinj

Chorwackie flagi, które można spotkać w mieście na każdym kroku

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *