wieża kościelna

Pučišća, czyli miasto kamienia

Rozciągająca się wzdłuż malowniczej zatoki Pučišća, położona jest na północnym wybrzeżu wyspy Brač. Miejscowość głównie kojarzona jest z okolicznych kamieniołomów w których wydobywa się Brački kamień.
Co ciekawsze, to właśnie stąd wykorzystano kamień do budowy Białego Domu w Waszyngtonie. W miejscowości znajduje się również jedyna w Chorwacji Klesarska Škola w której uczniowie poznają techniki rzeźby w kamieniu.

Będąc wczoraj w tym urokliwym miasteczku miałam okazję zapoznania osoby zajmującą się obróbką Bračkiego kamienia. Byłam pod wielkim wrażeniem kiedy zobaczyłam jak taka praca wygląda w rzeczywistości. Trzeba mieć sporo cierpliwości i tzw. lekką rękę żeby móc w kamieniu wyrzeźbić wszystko co klient sobie zażyczy.

Uważam, że Pučišća jest miejscowością, którą powinien zwiedzić każdy kto wybiera się na wyspę Brač. Historia miasteczka, jego zabytki kulturowe, cenne relikwie i obrazy znajdujące się w kościele są godne uwagi. Wielbiciele wodnych sportów nie znajdą jednak wiele możliwości. W miejscowości znajduje się tylko mała miejska plaża  w dodatku usytuowana w pobliżu ulicy.
Moja wczorajsza wycieczka do tego miasteczka zakończyła się kolorowo. Po nagłym i przelotnym deszczu na niebie pojawiła się piękna tęcza i była ona pierwszą, którą widziałam w tym roku 🙂 W dodatku w drodze powrotnej podziwiać mogłam bajeczny zachód słońca!

Pučišća

Pučišća

Pučišća

Pučišća

PučišćaMiejscowość Pučišća

tęcza_na_wyspiePiękna tęcza nad wyspą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + ten =