Pozostałości Amfiteatru w Salonie

POZOSTAŁOŚCI AMFITEATRU W SALONIE

Pewnego deszczowego dnia, błądząc po okolicach Splitu w poszukiwaniu sklepu wjechałam w wąską uliczkę, która zaprowadziła mnie do miejsca, w jakim znajdują się pozostałości amfiteatru w dawnej Salonie (obecnie miejscowość Solin). Chociaż o Salonie słyszałam bardzo dawno temu, to zawsze odkładałam jej zwiedzanie na później, mówiąc sobie: „kiedyś muszę tu przyjechać”.
Tym razem było podobnie, jednak zdziwiło mnie to, że do Salony trafiłam z zupełnie innej strony i docierając wyłącznie do pozostałości starożytnego amfiteatru. Skoro już miałam chwilę czasu zwiedziłam amfiteatr, a resztę zabytków po raz kolejny przełożyłam na inny dzień.

 

Salona – starożytne miasto Dalmacji

Pozostałości starożytnej Salony znajdują się w mieście Solin, niecałe 8 kilometrów od centrum Splitu. Historia Salony jest bardzo burzliwa i ciekawa, jednak powrócę do niej gdy odwiedzę wszystkie pozostałości historycznego miasta.
Warto jednak na wstępie wiedzieć, że za czasów panowania Rzymian Salona była najbogatszym i najbardziej zaludnionym terenem w środkowej Dalmacji. To tutaj urodził się cesarz Dioklecjan, którego ruiny pałacu do dnia dzisiejszego stanowią jeden z najciekawszych zabytków w Splicie.


Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Amfiteatr powstał w II wieku podczas najsilniejszego wzrostu Salony i był bezpośrednio zintegrowany z systemem obronnym miasta (murami i basztami). Amfiteatr mógł pomieścić aż 18 tysięcy widzów, a sama arena mierzyła 65 na 40 metrów.
Z południowej strony amfiteatr posiadał trzy kondygnacje, gdzie dwie niższe były miejscami siedzącymi, a ostatnia górna kondygnacja przeznaczona była dla widzów stojących, natomiast od strony północnej tylko jedną ponieważ punkt widokowy wsparty był na szczycie skały.
Amfiteatr posiadał również nisko położony korytarz biegnący od środka areny na zewnątrz, którym wynoszeni byli ranni lub martwi gladiatorzy. Miejsca w środku południowego audytorium przeznaczone były dla wojewodów oraz władz miasta, natomiast północna strona amfiteatru przeznaczona była dla miejskich magistratów.

W Amfiteatrze odbywały się słynne walki gladiatorów oraz egzekucje chrześcijan. Prawdopodobnie to w tym miejscu swoją głowę stracił Dujam, który obecnie uznawany jest za patrona Splitu. Jego relikwie do dnia dzisiejszego znajdują się w słynnej Katedrze św. Dujama na obszarze Pałacu Dioklecjana. Oprócz Dujama na terenie amfiteatru swoją krew przelało wielu innych wyznawców wiary. Kiedy został wprowadzony zakaz walk gladiatorów, w amfiteatrze rozgrywały się wyłącznie walki zwierząt. 

W średniowieczu amfiteatr służył jako kamieniołom skąd eksportowano kamień budowlany, dlatego też został on uszkodzony i częściowo doszło do jego zawalenia. Amfiteatr najbardziej jednak ucierpiał podczas wojny kanadyjskiej w 1647 roku kiedy został poważnie zrujnowany.
Zwiedzanie całej Salonu jest odpłatne, a wejście na teren kosztuje 30 kn.

Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Pozostałości amfiteatru w Salonie

Pozostałości Amfiteatru w Salonie

Panorama amfiteatru

Buy coffee

One Reply to “POZOSTAŁOŚCI AMFITEATRU W SALONIE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *