Podziemia pałacu Dioklecja

PODZIEMIA PAŁACU DIOKLECJANA – WIZYTA U CESARZA

Mówiąc o Splicie, nie można pominąć tematu cesarza Dioklecjana, bo przecież, dzięki niemu, miasto zawdzięcza swoje istnienie. Gdyby nie Dioklecjan i jego olbrzymia rezydencja, kto wie, jak dzisiaj wyglądałby współczesny Split.
Początek Splitu związany jest bowiem z budową pałacu Dioklecjana przypadającą na rok 295 – 305. Pomimo, aż tak odległej daty, pałac dzisiaj uważany jest za jedną z najlepiej zachowanych budowli rzymskich na całym świecie.

W roku 1979 pałac Dioklecjana został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO i stał się obowiązującym punktem dla osób odwiedzających Split.
Pałac Dioklecjana wzniesiony został według wzoru warownego obozu rzymskiego, na kształcie prostokąta o wymiarach 214 na 175 metrów. Przez środek zabudowań przechodziły dwie, wewnętrzne ulice – cardo (podłużna) i decumanus (poprzeczna). Na skrzyżowaniu ulic znajdował się dziedziniec przeznaczony do publicznych wystąpień. Po dzień dzisiejszy, dziedziniec tętni życiem. Organizowane są w nim przedstawienia oraz różnego rodzaju pokazy. Jest to również jedno z ulubionych miejsc turystów, chcących na chwilę przysiąść i odpocząć.

To co widać gołym okiem, to jednak nie wszystko. Oprócz zachowanych części budowli, które można zobaczyć podczas spaceru wąskimi zakamarkami (zapraszam do wcześniejszego wpisu), warto odwiedzić podziemia pałacu Dioklecjana i obejrzeć sieć labiryntów korytarzy, komnat i dawnych pomieszczeń.
Wejście jest płatne, jednak wydatek 40 kun to bardzo dobra inwestycja. Podziemia pałacu Dioklecjana robią wrażenie poprzez swoją wielkość i przestronność. Można się w nich zgubić, pomimo, iż jest to tylko połowa komnat do których dostęp mają turyści. Razem z biletem otrzymuje się mała broszurę informacyjną z mapą i kierunkiem zwiedzania poszczególnych komnat. Ja akurat miałam to szczęście, że w danej chwili byłam jedyną osoba zwiedzającą, więc nie musiałam trzymać się wytyczonego kierunku zwiedzania. Całe podziemia miałam do dyspozycji tylko dla siebie 😀

Podziemia pałacu DioklecjanaPierwotny wygląd pałacu Dioklecjana

Podziemia pałacu Dioklecjana – co się w nich kryje?

Południowa część pałacu Dioklecjana składała się nie tylko z pięknych i monumentalnych sali, ale również z „podruma” czyli potocznie mówiąc – piwnicy, mieszczącej się pod pomieszczeniami mieszkalnymi cesarza. Piwnica wybudowana została głównie z dwóch względów. Po pierwsze, miała chronić górne pomieszczenia przed wilgocią i podtopieniami, a po drugie, miała podnieść południową część pałacu do góry, w celu wyrównania jej z częścią północną. Jak wiadomo, pałac wybudowany był na terenie mocno spadającym do morza, dlatego też, jego północna część znajdowała się na wyższym terenie niż część południowa. Dzięki piwnicy spadek ten został znacząco wyrównany.

Badania archeologiczne, jakie wykonywane były w ciągu ostatniego półwiecza, przyniosły wiele informacji na temat użytku i wykorzystania podziemia pałacu Dioklecjana.
W podziemiach położonych w części wschodniej odkryto pozostałości i elementy architektoniczne podstawowych ścian budynku z okresu cesarskiego. Doszukano się również przedmiotów dekoracyjnych oraz znacznej części marmurowego stołu z jadalni Dioklecjana. W pomieszczeniach piwnicznych po zachodniej stronie pałacu znaleziono studnie jeszcze z czasów sprzed panowania Dioklecjana, drewniane belki z pomocniczej konstrukcji wykorzystanej podczas budowy pałacu, czy chociażby narzędzie używane przy produkcji oliwy i wina. 

Duże wrażenie robi sama konstrukcja i styl budowy podziemia. Warto zwrócić uwagę na masywne kolumny podtrzymujące pałac oraz sklepienia sufitu świadczące o niezwykłej precyzji i dokładności człowieka. 
Sam Dioklecjan do pałacu wprowadził się tuż przed swoją śmiercią, a jak historia głosi, popełnił on samobójstwo. Po śmierci cesarza, piwnica stała się schronem dla uciekinierów z Salony, którzy w tamtym czasie byli prześladowanych przez Awarów.

Podziemia pałacu DioklecjanaZachowane elementu ze ścian pałacu Dioklecjana

Podziemia pałacu DioklecjanaDrewniana deska z pomocniczej konstrukcji pałacu

Podziemia pałacu DioklecjanaMarmurowy element z pałacu Dioklecjana

Podziemia pałacu DioklecjaPodziemia pałacu Dioklecjana

Podziemia pałacu Dioklecjana

Podziemia pałacu DioklecjanaSklepienia sufitu

Podziemia pałacu Dioklecjana

Podziemia pałacu DioklecjanaPodziemne korytarze

Podziemia pałacu DioklecjanaNarzędzie wykorzystane przy wytwarzaniu oliwy

Podziemia pałacu DioklecjanaPodziemia pałacu Dioklecjana

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *