Peručko jezioro

PERUČKO JEZIORO – REKREACJA, RYBOŁÓWSTWO I HYDROELEKTROWNIA

Oprócz pięknego morza Adriatyckiego, Chorwacja ma też malownicze rzeki i jeziora, o których warto wspomnieć. Tym bardziej, że poza urozmaiceniem krajobrazu, pełnią one inne funkcje – nawadniają ziemię, dzięki czemu roślinność staje się o wiele bardziej bujna, ziemia żyzna a plony obfite. Wystarczy udać się wzdłuż rzeki Neretwy lub Cetiny żeby zobaczyć jak piękne i zielone są tamtejsze tereny.
Dzisiejszym wpisem chciałam Wam przybliżyć temat sztucznego zbiornika wodnego, jakim jest Peručko jezioro (istniejące też pod nazwa Perućko). Pomimo, iż jezioro zostało utworzone przez działanie człowieka, stanowi bardzo ważny punkt na mapie Chorwacji.

 

Peručko jezioro: trzecie co do wielkości jezioro w Chorwacji!


Sztuczne jezioro Peručko rozciąga się wzdłuż starej trasy Sinj – Knin
. Każdy, kto będzie jechał tamtą drogą nie może pominąć widoku na jezioro. Jest to trzecie co do wielkości jezioro na terenie Chorwacji.
Peručko jezioro leży na biegu rzeki Cetina, około 25 kilometrów od jej głównego źródła. Jezioro powstało w roku 1958 na skutek budowy zapory wodnej na rzece. Długość jeziora to aż 18 kilometrów, jego powierzchnia wynosi 15 km² a jego największa głębokość dochodzi do 65 metrów – w zależności od pory roku oraz intensywności rocznych opadów deszczu.

 

Ciekawostki o jeziorze

Hydroelektrownia
Sztuczne jezioro to doskonała inwestycja dla całej Chorwacji. Zaraz po ukończeniu prac budowlanych nad zaporą wodną, powstaje przy niej elektrownia wodna o mocy 41,6 MW na dwa generatory mające 20,8 MW. Po wojnie i dokładnym remoncie, moc hydroelektrowni dodatkowo wzrasta na 61,4 MW o generatorach 30,7 MW.
Podczas wojny jugosłowiańskiej w 1993 roku, zapora zostaje wysadzona 30-sto tonowym materiałem wybuchowym. Za sprawą majora Marka Nicholasa Grey,  który tuż przed wybuchem obniżył o kilka metrów poziom wody z jeziorze, nie doszło do podtopienia okolicznych terenów i domów mieszkalnych.
Prace naprawcze zapory trwały 3 lata, a major w roku 2002 drugim otrzymał od prezydenta Chorwacji medal za obronę i walkę o hydroelektrownię. 

Klasztor Dragović
Tuż przy jeziorze, po jego południowej stronie wznosi się klasztor Dragović. Budynek świątyni położony jest tam od roku 1958 – czyli od czasu budowy zapory wodnej. Wcześniej, pierwotna wersja klasztoru (ten na brzegu jest wybudowany na jego pozostałościach) znajdował się na rzece Cetina.

Pierwotny klasztor Dragović pochodził z roku 1395 i był jednym z trzech zabytkowych klasztorów prawosławnych w Dalmacji. W roku 1480 klasztor uległ częściowej dewastacji, a później przez ponad 20 lat stał opuszczony. Ponownie do działalności przywrócili go mnisi w roku 1590. Klasztor był jeszcze niejednokrotnie opuszczany przez mnichów, chociażby ze względu na panujący głód oraz najazdy tureckie.

Oblodzenie jeziora
W lutym, w roku 2012, na skutek bardzo niskich temperatur powietrza, jezioro Peručko po raz pierwszy w swojej historii pokryło się prawie w całości lodem. Powierzchnia jeziora w 90% przekształciła się w taflę mocnego lodu. I chociaż, jezioro było już nie jeden raz zamarznięte, to nigdy aż w takim stopniu jak miało to miejsce właśnie w roku 2012. Jak do tej pory jest to największe oblodzenie jeziora na przestrzeni lat jego istnienia.

Legenda o potworze z jeziora Peručko
Od dawien dawna w okolicy krąży legenda o strasznym mieszkańcu jeziora. Mówi się, że jezioro Peručko zamieszkiwane jest przez ogromnego, ponad 3 metrowego węża, zwanego „Dalmatinski Udav” Wąż co 10 lat ukazuje się ludziom wypływając na powierzchni jeziora.

Odpoczynek i rekreacja
Jezioro jest idealnym miejscem na odpoczynek i rekreację. Szczególnie okoliczni mieszkańcy traktują jezioro jak „mały Adriatyk” i chętnie spędzają nad nim swój wolny, wakacyjny czas. To fajne miejsce dla rodzin z dziećmi. Tereny przy jeziorze są bardzo zielone, jest dużo miejsc na rozłożenie ręcznika, granie w piłkę i inne zabawy na świeżym powietrzu.
Jezioro stanowi tez idealny punkt dla wioślarzy i zwolenników kajaków. Co ciekawsze, na jeziorze odbywają się treningi chorwackich zawodników przygotowujących się do zawodów wioślarskich.
Jezioro to także istny raj dla zapalonych wędkarzy. W sztucznym zbiorniku wodnym znajduje się wiele gatunków ryb, w tym sandacz, szczupak, sum czy bogactwo lipienia. W ciszy i spokoju, można całkowicie oddać się pasji wędkarstwa.

Jezioro Peruča

Jezioro PeručaJezioro Peruča

Peručko jezioro latem i zimą

 

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *