Muzyka chorwacka

Muzyka chorwacka

Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Lubię słuchać radio podczas codziennych czynności – gotowania, sprzątania, odpoczynku. Nawet teraz, piszą ten post w tle towarzyszy mi muzyka.
Podczas samotnych spacerów czy też przejażdżek rowerowych często zabieram ze sobą mp3 i włączam ulubione utwory. Teraz gdy jestem w Chorwacji to staram się jak najwięcej słuchać lokalnego radia i piosenek w tym języku. Miłe z pożytecznym. Zawsze nowe słówka zostają w głowie.

Jednym z moich ulubionych chorwackich wokalistów jest Goran Karan. Zafascynowałam się tym wykonawcą jakieś 2 lata temu kiedy przez przypadek natrafiłam na jego piosenkę. Utwór od razu przypadł mi do gustu, nie wspominając o samym piosenkarzu 😉 Udało mi się także  być na jego koncercie kiedy występowała w Zabrzu.
Bez wątpienia świat muzyki chorwackiej nie mógł by istniej bez zespołu Parni Valjak! Rockowa kapela z bardzo długim stażem. Od lat ich piosenki królują na listach przebojów, a podczas ich koncertów sale pękają w szwach.
Bardzo znanym i cenionym wokalistą w Chorwacji, jest Oliver Dragojević (1947 – 2018). Jego utwory są spokojne, a wręcz czasami nostalgiczne. Wokalista lubił występować razem w duecie ze Stjepanem Hauserem, wiolonczelistą z 2Cellos. Polecam sprawdzić i posłuchać 🙂

Na dole zamieszczam kilka piosenek różnych wykonawców. Są mi one najbardziej bliskie. Niektóre wiążą się z moim pierwszym pobytem w tym kraju, a jeszcze inne z miłymi chwilami. Może komuś przypadnie do gustu jakaś z tych piosenek. Aha – kto zna utwór „O nic nie pytaj” śpiewany przez Kukiza to ma możliwość posłuchania oryginalnej wersji „Uhvati ritam” w wykonaniu zespołu Parni Valjak.

Muzyka chorwackaGoran Karan podczas jednego z występów w Polsce

2 Replies to “Muzyka chorwacka”

  1. Strasznie smuciłam się przy tej chorwackiej wersji „O nic nie pytaj”, ponieważ chciałam usłyszeć polską wersję. Najpierw był spokój, potem smutek. Leciała kiedyś w chorwackim radiu, gdy byłam na wakacjach. Miałam chyba z 11 lat…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + 7 =

Top