Modro i Crveno

MODRO I CRVENO – DWA KRASOWE JEZIORA W MIEJSCOWOŚCI IMOTSKI

Jezioro Modro i Crveno to przykłady interesujących jezior krasowych powstałych w Chorwacji. Jeziora położone są w regionie środkowej Dalmacji, w niewielkim mieście Imotski graniczącym z Bośnią i Hercegowiną. Miasto oddalone jest 35 kilometrów od Makarskiej, około 60 kilometrów od Omiša i niecałe 90 kilometrów od Splitu. Teren Imotski rozciąga się na stromym zboczu, przez co, górną i dolną część miasta łączą ze sobą liczne schody.
Okolica jest bardzo malownicza. Nieopodal przepływa rzeka Cetina, odsłaniając przy swoim nurcie piękny kanion, skalne brzegi oraz bajeczne krajobrazy. Dopełnieniem wszystkiego są gęste lasy, które o tej porze roku mienią się wszystkimi kolorami jesieni.


Jezioro Modro i Crveno w miejscowości Imotski


Jezioro Modro znajduje się na samym skraju centrum Imotski, natomiast jezioro Crveno oddalone jest od miasta niecałe 3 kilometry. Dzięki niewielkiej odległości pomiędzy dwoma jeziorami zauważyć tutaj można liczne piesze wycieczki, a same jeziora, dzięki swoim specyficznym cechom przyciągają w te strony coraz to więcej zainteresowanych osób.

Wyschnięte jezioro Modro


Jezioro Modro ma około 800 metrów długości i około 500 metrów szerokości, a jego lej krasowy wynosi 290 metrów. W zależności od pory roku, maksymalna głębokość jeziora dochodzi do 100 metrów.
Fenomenem jeziora Modro jest to, że jego poziom wody przez cały rok podnosi się lub opada. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Jeszcze większym zjawiskiem jest całkowite wyschnięcie jeziora, które można zaobserwować podczas upalnego i suchego lata. Żeby było ciekawiej, ja akurat trafiłam do grupy tych nielicznych osób, które zamiast jeziora ujrzeli całkiem wysuszone dno.

Modro jezero (Niebieski jezioro) swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, ale czy ten kolor rzeczywiście jest aż tak turkusowy tego Wam jak sami widzicie nie mogę potwierdzić. Kiedy jezioro zupełnie wyschnie przeistacza się na tymczasowe boisko do gry w piłkę nożną. Jeśli dobrze się przyjrzymy, to w ścianach skalnych jeziora zobaczymy kilka niewielkich jaskiń, które podczas II Wojny Światowej stanowiły schron dla tutejszych mieszkańców.

Do jeziora schodzi się wytyczoną ścieżką, która jest utwardzona i bezpieczna. Zejście na dół jest płatne i wynosi 20kn za osobę dorosłą, oraz 10kn dzieci i młodzież do lat 18.

Modro i Crveno

Modro i Crveno

Modro i Crveno

Wyschnięte dno jeziora Modro

 Zjawiskowe jezioro Crveno


Crveno jezero (Czerwone jezioro) swoją nazwę zawdzięcza czerwono – brązowemu kolorowi otaczających go z każdej strony skał. Crveno jezioro posiada największy w całej Europie lej krasowy mierzący około 240 metrów ponad poziom wody. Średnica leja wynosi do 500 metrów, a jego objętość szacowana jest na 25-30 mln m². Głębokość jeziora szacowana jest na 245 metrów.

Zjawiskowy lej jeziora najprawdopodobniej powstał w wyniku zawalenia się stropu jaskini położonej pod samym dnem jeziora. Zmieniający się bardzo często poziom wody w jeziorze, może także być dowodem o przepływających pod lejem licznych strumieniach wody.

6 maja 2017 roku, francuski speleolog Frederic Swierczynski jak pierwszy człowiek na świecie dotknął dna jeziora. Frederic zszedł na 245 metrów głębokości, a cała wyprawa zajęła mu cztery godziny.
Wcześniejsze pomiary głębokości jeziora pokazały trochę inne dane. W roku 1998 naukowcy z różnych państw Europy dokonali badań i odnotowali, że Crveno jezioro ma  287 metrów, a podczas późniejszego badania w roku 2013 przy pomocy łodzi podwodnej pomiary wykazały, iż głębokość jeziora nie przekracza 255 metrów.

Crveno jezioro robi niesamowite wrażenie. Patrząc na ten ogromny skalisty lej, po ciele przechodzą dreszcze. Wiele osób z punktu widokowego próbuje trafić do jeziora małymi kamieniami wypatrując, kiedy trafią one na taflę wody. Chyba nie tylko mnie jednej, ciężko było uświadomić sobie jak wielka przestrzeń istnieje pomiędzy mną a jeziorem.

Modro i Crveno

Modro i Crveno

Modro i Crveno

Crveno jezioro

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *