Księgarnia Morpurgo

Księgarnia Morpurgo w Splicie

Każdego maniaka Chorwacji, którego interesuje literatura, dobra książka i historia tej dziedziny, nie powinno zabraknąć w kultowej księgarni Morpurgo znajdującej się w Splicie nieopodal portu i miejskiej promenady.
Knjižara Morpurgo należy do jednej z najstarszych księgarni w Europie. Księgarnia założona została w 1860 roku i do dnia dzisiejszego, niezmiennie działa pod tym samym adresem.

Nazwa księgarni wywodzi się od jej założyciela Vida Morpurgo, jednego z najwybitniejszych ludzi w historii Splitu, niezwykle skromnego a zarazem o wyjątkowej wizji człowieka, który był wydawcą, pionierem przemysłu oraz promotorem kultury. Całe swoje życie poświęcił pracy intelektualnej, zaangażowany był w wyzwolenie ludzi z niewoli intelektualnej, duchowej oraz materialnej.
Jako nastolatek Morpurgo uczęszcza do Królewskiego Gimnazjum w Splicie, kończy szkołę wyższą, po czym postanawia rozwinąć działalność, która związana jest z licznymi wydawnictwami zagranicznymi. W roku 1855 Morpurgo udaje się do Wenecji w celu zawarcia umów z wydawcami i księgarzami a następnie otwiera własną księgarnię w Splicie.
Vid Morpurgo wypuszcza na światło dzienne czasopismo „Annuario Dalmatico” czyli Rocznik Dalmacji, w którym publikowane są liczne teksty dalmatyńskich intelektualistów. Dzięki temu czasopiśmie, chce uchronić prowincję przed zacofaniem kulturowym oraz dostarczyć im ciekawych i inteligentnych artykułów. Z czasem zaczyna publikować wiele interesujących publikacji na temat spraw politycznych kraju, oraz społeczeństwa.
Ciało Morpurgo spoczywa na starym, żydowskim cmentarzu w Splicie na obrzeżach Góry Marjan.

Księgarnia Morpurgo – wygląd

Rozpoznawczym elementem księgarni są przede wszystkim charakterystyczne, ciemnozielone drzwi z wytłoczoną, złotą nazwą księgarni. Frontowe drzwi to nie tylko znak rozpoznawczy marki, to także element ożywiający stare budownictwo znajdujące się dookoła placu. Księgarnia Morpurgo bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów, którzy z czystej ciekawości chcą zobaczyć co mieści się za zielonymi drzwiami.
Na dzień dzisiejszy w księgarni znajduje się literatura o różnej tematyce – począwszy od książek naukowych i podręczników szkolnych, a skończywszy na powieściach dla młodzieży i bajkach dla dzieci.
Księgarnia mieści się na powszechnie znanym w Splicie placu o nazwie  – Narodni trg (Pjaca) czyli placu Ludowym. Plac bardzo łatwo odszukać gdyż znajduje się on w obrębie Pałacu Dioklecjana.

Aktualizacja: W roku 2017 księgarnia została nieodwołalnie zamknięta 🙁 

croatia-chorwacja-split-morpurgo-2Księgarnia Morpurgo

Księgarnia MorpurgoWejście do księgarni Morpurgo

Księgarnia MorpurgoWnętrze księgarni Morpurgo

Księgarnia Morpurgo na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + 12 =

Top