Kaštel Kambelovac

KAŠTEL KAMBELOVAC – ZWIEDZANIE MIEJSCOWOŚCI BALETOWYM KROKIEM

Kaštel Kambelovac to pierwsza z miejscowości, jaką miałam przyjemność odwiedzić podczas jesiennego spaceru po wybrzeżu Kaštela. To właśnie ta miejscowość była punktem startowym mojego pieszego zwiedzania kolejnych  tak zwanych „kasztelańskich osad”.

Miejscowość o tej porze roku wyglądała bardzo spokojnie i sielanko. Tutejsi mieszkańcy zajęci byli swoimi podwórkowymi pracami, w kawiarniach panowała totalna cisza, i tylko na placu głównym siedziała niewielka grupka ludzi pieczołowicie zajęta rozmową.
Pełna porannej energii i radości, tanecznym krokiem niczym primabalerina rozpoczęłam więc swoje zwiedzanie. Jak się za chwilę dowiecie, wcale nie bez powodu przemierzałam miejscowość baletowym krokiem 😉

Kaštel Kambelovac, tak jak i w przypadku pozostałych 6 kasztelańskich miejscowości nie posiada dużo zabytków i atrakcji. Tym bardziej jesienią i zimą, kiedy na miejscu pozostają tylko stali mieszkańcy, robi się tutaj całkowicie cicho i można powiedzieć, że nudno. Nie mniej jednak, osoby chcące się na chwilę wyciszyć, zwolnić tempo i odciąć od miast na pewno poczują się tutaj bardzo dobrze.

Kaštel Kambelovac

Kaśtel KambelovacKościół parafialny i główny plac w miejscowości.

Tego nie można pominąć:

Szkoła baletu w Dalmacji

Czy wiecie, że to właśnie w tej miejscowości, w ubiegłym wieku została otworzona pierwsza w Dalmacji szkoła baletowa? Założycielami szkoły byli Anna Roje i Oskar Harmoš, w swoim czasie wybitni pedagodzy oraz światowi tancerze na scenie baletowej.
Para, oprócz wielkiej miłości do baletu, pałała również wielką miłością do siebie nawzajem. Anna i Roje byli małżeństwem i tanecznym krokiem przeszli przez swoje wspólne życie. Ich miłość przeplatana była tańcem, a taniec miłością.
W budynku szkoły odbywały się lekcje baletu na poziomie podstawowym, gdzie uczniowie poznawali zarówno teorię baletu jak i pierwsze kroki taneczne.

P.S – jeśli zgłodniejecie podczas zwiedzania, polecam wstąpić do dobrej i cenionej w tym regionie restauracji, która znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie budynku szkoły i żeby było zabawniej nosi nazwę „Baletna Škola”.

Kaštel KambelovacBudynek dawnej szkoły baletowej. Aktualnie mieści się w nim szkoła muzyczna.

Wieża Cambi

Wszystkie Kaštela początek swojej historii powiązany mają z wybudowaniem zamku lub pałacu dla zamożnej rodziny. Podobnie jest w przypadku Kaštel Kambelovac, ale tutaj zamek, jako jedyny ze wszystkich, posiada cylindryczną wieżę obronną.
Pomijając niewielkie uszkodzenia i ślady czasu, to pierwotnie wieża Cambi, wyglądała identycznie jak na chwilę obecną. Zachowała się jej nienaruszona wysokość z trzema piętrami oraz dodatkową kondygnacją z której właściciele bez problemu nadzorowali pobliskie tereny i morze. Nie zmienił się również wymiar zewnętrznej średnicy wieży, mający około 6 metrów.
Wieża znajdowała się po północno – wschodniej stronie ufortyfikowanego  dziedzińca zamku, dzięki czemu mieszkańcy zamku mogli czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie.
Zarówno pałac jak i wieża powstały na życzenie dwóch braci o nazwisku Cambio. Pierwsze zmianki o samej wieży przypadają na rok 1491. Według historii, samo pozwolenie na budowę pałacu w tym miejscu datuje się na rok 1478.

Kaśtel Kambelovac

Kaštel Kambelovac

Kaštel KambelovacWieża Cambi i pozostałości pałacu.

Pomnik miejskich zabawiaczy

„Mali, wielcy ludzie”. Tak mieszkańcy mówili i nadal mówią, o dwóch braciach Dražin, których pomnik widnieje na niewielkim placu w miejscowości Kaštel Kambelovac.
Fabijan i Jakov, sympatyczni i weseli bracia byli uważania za miejscowych zabawiaczy i duszę tutejszego społeczeństwa. Zawsze otwarci do pomocy, z sercem na dłoni, pomagali innym i służyli dobrą radą. Pomimo niskiego wzrostu, który był ich cechą charakterystyczną, ale i odwieczną zmorą, potrafili żartować i śmiać się sami z siebie.
Bracia, chociaż na ich drodze pojawiało się wiele życiowych niedogodności, żyli bardzo uczciwie i po dzień dzisiejszy inspirują kolejne pokolenia. 
Kaštel Kambelovac

Pomnik miejskich zabawiaczy

Letnie atrakcje

Z tego co się dowiedziałam, warto odwiedzić te strony podczas lata. W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj liczne festyny i zabawy, a w lipcu odbywają się wieczory pieśni dalmatyńskiej, czyli „Večeri dalmatinske pisme”. Można wtedy na żywo słuchać dalmatyńskiej muzyki i poznać wiele ciekawych wykonawców.
W miejscowości znajduje się również niewielka ale bardzo sympatyczna plaża z delikatnym zejściem do morza. 

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *