Jelsa

Jelsa, która w kilka godzin zdobyła moje serce

Ile osób mających przyjemność przebywać w Jelsie, tyle różnych i odmiennych opinii na jej temat. Jelsa, skryta w zatoce po północnej stronie wyspy Hvar potrafi być tematem do dyskusji. Słyszałam już, że jest nudna  i nieciekawa. Spotkałam się też z opinią, że nie ma po co do niej jechać bo szkoda tylko czasu. Były też osoby, mówiące, iż Jelsa to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, w którym czas płynie zupełnie inaczej. Ba! Ostatnio nawet od mojej przyjaciółki dowiedziałam się, że Jelsa to dla Niej raj na ziemi i tylko tutaj potrafi odpoczywać.

Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje i to co dla jednych może być interesujące i piękne dla drugich już niekoniecznie. Żeby mieć własną opinię o Jelsie i co najważniejsze odwiedzić nowe miejsce w Chorwacji, z dnia na dzień postanowiłam kupić bilet na statek wycieczkowy i popłynąć na sąsiednią wyspę Brača. 
Na mnie Jelsa zrobiła bardzo pozytywne wrażenie. Pomimo tak krótkiego czasu (bo miałam do dyspozycji niecałe trzy godziny na zwiedzanie) udało mi się obejść całe miasto, zobaczyć najciekawsze miejsca i zabytki oraz wdrapać na niewielką górę z której mogłam podziwiać miejscowość w całej odsłonie. Bez wątpienia chętnie jeszcze powrócę do Jelsy, żeby móc spędzić w niej nie kilka godzin, ale cały dzień.

 

Jelsa – podstawowe informacje

Malownicza Jelsa położona jest pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami na wyspie – szczyt św. Nikola (po stronie zachodniej) i szczyt Hum (po stronie wschodniej). Nazwa miejscowości powstała od drzewa olchowego „jelša”. Zarówno w Jelsie jak i jej okolicach znajduje się wiele tras rowerowych i pieszych szlaków. Wzdłuż wybrzeża, spacerując przez bujne lasy sosnowe można dojść do sąsiedniej miejscowości Vroboska. Piesza wędrówka zajmie nam niecałą godzinę.
Podczas lata w Jelsie organizowane są wieczory rybackie, a najgłówniejszym i najbardziej znanym wydarzeniem jest Święto Wina, odbywające się corocznie pod koniec sierpnia. W ten dzień można skosztować najlepszych win z całej wyspy Hvar, domowych specjałów i przetworów tutejszych gospodarzy.

 

Jelsa – to trzeba zobaczyć:

1. Park Perivoj z roku 1870 – jeden z najstarszych i największych parków w Dalmacji. Jego teren porasta bujna roślinność – palmy, topole, drzewa laurowe, kwiaty oleandru oraz piękne bugenwille.
Park podzielony jest na dwie części, gdzie w każdej z nich znajduje się pomnik jednego z cenionych postaci publicznych w Chorwacji:

 • Niko Duboković
  Ambasador pełniący prze 44 lata obowiązki naczelnika Jelsy. Założyciel Pierwszej Izby Czytelniczej na wyspach. To on uczynił Jelsę jedną z najbardziej zaawansowanych gmin w eksporcie produktów wyspiarskich. Poza tym, w roku 1873 w stoczni Korčula wybudował największy statek nazywając go imieniem po swoim ojcu „Giovanni D.

 • Antun Dobronić
  Urodzony w Jelsie, wybitny profesor na Akademii Muzycznej w Zagrzebiu. Najważniejszy lider wśród młodych kompozytorów zajmujący centralne miejsce w chorwackiej muzyce artystycznej o zasięgu krajowym. Swoją muzykę opierał wyłącznie na cechach muzyki narodowej.

2. Pjaca
centralny plac w mieście przy którym mieszczą się liczne kawiarnie i restauracje. Plac jest miejscem spotkań mieszkańców, oraz letnich rozrywek. W głębi placu znajduje się mała studzienka, która została wybudowana w roku 1934 i jest ona przedłużeniem źródła pitnej wody Slatina, która wydobywana była w okolicy już od czasów starożytnych.

3. Kościół Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny, którego dzwonnica wznosi się nad głównym placem miasta. Kościół jest świątynią wczesnogotycką wybudowaną w roku 1331. Kościół w roku 1535 został rozbudowany i ufortyfikowany. 

4. Kaplica św. Jana położona na miniaturowym i bardzo klimatycznym placu (Trg sv. Ivana) dookoła którego wznoszą się historyczne budynki z XV – XVIII wieku. Warto też przejść się alejkami odchodzącymi od placu i obejrzeć starą, dalmatyńską architekturę.

5. Kościół Matki Bożej od Zdrowia (Crkva Gospe od Zdravlja) – wybudowany w roku 1535. Kościół wznosi się na wzgórzu Račić z pięknym widokiem na miasto, port i zieloną okolicę. Matka od Zdrowia jest patronką Jelsy, chroni mieszkańców przed chorobami i utrzymuje ich w zdrowiu.

6. Civitas Vetus Jelsa – na całym terenie Jelsy zachowały się pozostałości starego miasta. Najciekawszym z nich jest część muru obronnego po zachodniej stronie półwyspu Gradina. Dawna ściana muru miała około 180 metry długości i chroniła mieszkańców przed atakami wroga. 

7. Dalmacijaland – oryginalna galeria i sklep. Polecam zajrzeć do środka bo znajdziecie w tym miejscu wiele ciekawych i śmiesznych przedmiotów powiązanych z Dalmacją. Link do strony sklepu tutaj.

 

Czym Jelsa zdobyła moje serce?


Przede wszystkim zielonym krajobrazem. Miasteczko dookoła którego widać tylko zielone wzgórza, lasy, gaje oliwne, nie wspominając już o tych lawendowych polach, które na wiosnę muszą wyglądać bajecznie. Bardzo spodobał mi się też główny plac w mieście, bo pomimo licznych kawiarni, które w południe zaczęły być oblegane, panował tutaj niezwykły spokój, a ludzie leniwie i bez pośpiechu (całkowicie „polako”) sączyli sobie aromatyczną kawę.
Miłe incydenty z Jelsy – pan biegnący za mną i krzyczący „ciao bella”. Scena niczym z włoskiej komedii romantycznej 😉
Darmowa kawa jaką otrzymałam w jednej z kawiarni, oraz niezwykła radość starszej pani, która nie mogła przestać mnie tulić, po tym jak pomogłam jej otworzyć i przytrzymać drzwi sklepowe.

Pozostaje mi napisać – Jelsa fajna jest!

Dla zainteresowanych: link do obszernej bazy z noclegami w Jelsie.

Jelsa

Jelsa

Pjaca i miejsce, w którym wydobywana była woda Slatina

Jelsa

Jelsa

Promenada

Jelsa

Kościół św. Jana

Jelsa

Budynek miejski

Jelsa

Pomnik osła

Jelsa

Widok ze wzgórza Račić  – w tle wyspa Brač

Jelsa

Widok ze wzgórza Račić – zielona okolica Jelsy

Jelsa

Kościół Najświętszej Maryi Panny

Jelsa

Część portu i widok na kościół Najświętszej Maryi Panny

5 Replies to “Jelsa, która w kilka godzin zdobyła moje serce”

 1. Pięknie. Nigdy nie byłam na wyspie Hvar, pomimo, że zjechałam już prawie całą Dalmację…
  Mam pytanie o pomnik osła: co dokładnie symbolizuje? Z tego, co wiem, Dalmatyńczycy ( podobnie jak ja 😉 ) bardzo lubią osły 🙂

  1. Z tego co się dowiedziałam, osioł na promenadzie w Jelsie ma być przypomnieniem, że jest on „najbardziej zaufanym towarzyszem człowieka” 🙂

 2. Byłem we wrześniu 2017,czas na Jelsie zatrzymał się.Pewnie w czasach kolonizacji przez Greków,też było tam cicho i spokojno-romantycznie.

 3. Łezka w oku się kręci., spędziłem tam 3 cudowne wakacyjne pobyty (jeszcze w Jugosławii), i a latach 2000 odwiedziłem Jelse (1 dniowy rejs z Makarskiej na Hvar i Brać) z moja Rodziną i Moją Mamą. Cudowne miejsce i przepiękna wyspa !!

 4. Byłem w Zavali na Hvarze w 2016 r. i zwiedzaliśmy kilkukrotnie Jelse oraz Stari Grad- cudne miejscowości, cisza i spokój.
  Osobiście lubię chorwackie wioski gdzie nie ma turystów i jest pyszny Prosek dostępny np. w Pitve.
  Gorąco polecam i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 − 5 =