drzewo_oliwne

Drzewo oliwne – symbol nieśmiertelności

Drzewa oliwne należą do jednych z najbardziej popularnych roślin w Chorwacji. Najwięcej drzew oliwnych porasta na chorwackich wyspach gdzie uprawiane są ich całe plantacje.
Oliwki goszczą na kuchennych stołach już od dawien a ich popularność nadal nie spada. Wyrafinowany smak oliwek znają praktycznie wszyscy a oliwa z oliwek jaką uzyskuje się z ich tłoczenia jest niezbędnym składnikiem wszelkiego rodzaju sałatek.

Samo drzewo oliwne nie wymaga wielkiej uwagi i dbałości. Potrafi idealnie dostosować się do panujących warunków w jakich występuje a mocne promienie słoneczne nie mają na nią żadnego negatywnego wpływu. Dodatkowo takie drzewo potrafi przez bardzo długi czas wytrzymać bez deszczu czy podlewania. Wysokość drzewa oliwnego waha się w granicach 5 – 12 metrów jednak drzewa hodowane na plantacjach zazwyczaj przycina się do wysokości 5 – 6 metrów.

W Chorwacji drzewa oliwne są także dekoracją podwórek i chronią przed upałem pod swoimi gałęziami. Można je również hodować jako ozdobne rośliny w doniczkach. Wystarczy urwać mała gałązkę z drzewa, włożyć ją do wody i odczekać aż puści małe korzonki a następnie przesadzić do doniczki. Ja mieszkając w Warszawie miałam sadzonkę oliwki przywiezioną prosto z chorwackiego podwórka. Roślinka do dnia dzisiejszego pnie się w górę a jako kwiat domowy wygląda naprawdę fajnie.
Mówi się, że roślina ta jest symbolem pokoju i obfitości a także zwycięstwa i nieśmiertelności. Oliwka ma również wielką symbolikę kulturową jak i biblijną. W Piśmie świętym drzewo oliwne zaliczane jest do grupy siedmiu roślin, które wymienia się jako bogactwo roślinne Ziemi Świętej.

Oliwka

drzewo_oliwneDrzewo oliwne

chorwackie_oliwkiMłode oliwki

 

A post shared by Croatia by Polka (@polakoeu) on

Dojrzewające oliwki

One Reply to “Drzewo oliwne – symbol nieśmiertelności”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 1 =