Chorwacja Centralna ze stolicą w tle

Chorwacja Centralna

Chorwacja Centralna, tak jak sama nazwa wskazuje jest obszarem położonym w centralnej części kraju, w którym spotykają się trzy rzeki – Sava, Drava oraz Mura.
Region ten charakteryzuje się przede wszystkim nizinnymi obszarami, delikatnymi wzgórzami a także terenami pokrytymi lasami i dorodnymi winoroślami. Na terenie Chorwacji Centralnej nie brakuje również obszarów bagiennych i łąk, które są idealnym mieszkaniem dla wielu gatunków zwierząt występujących w tym regionie.
Chorwacja Centralna to region do którego turyści rzadko zaglądają albo wstępują w jego granice przejazdem. Nie ma tutaj tłoku urlopowiczów a sam obszar jest mało zaludniony przez społeczeństwo.

Czym Chorwacja Centralna może zauroczyć zwiedzających?

Po pierwsze – urokliwymi krajobrazami

Zielone wzgórza pokryte winnicami, liczne parki miejskie, malownicze gospodarstwa zachęcające do odwiedzin przybyłych osób, lasy, zazielenione okolice pełne drzew i łąk to istna sielanka dla osób poszukujących ciszy i bliskości natury. Do największej, przyrodniczej atrakcji turystycznej bez wątpienia zalicza się Nacionalni Park Plitvička JezeraPark jest kompleksem jezior połączonych ze sobą kaskadami, wodospadami  i małymi potokami. Piękny, niezwykle malowniczy i przede wszystkim nienaruszony przez człowieka krajobraz regionu Centralnej Chorwacji.

Chorwacja CentralnaKrajobraz Chorwacji Centralnej

Chorwacja CentralnaNacionalni Park Plitvička Jezera

Po drugie – romantycznymi budowlami

Średniowieczne zamki, historyczne kościoły z czasów barokowych, pałace i dwory należą do jednych z atrakcji Centralnej Chorwacji tworząc jednocześnie niezapomnianą atmosferę tego regionu. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu, zamek Dubovac mieszczący się w mieście Karlovac czy zamek Trakošćan to tylko niektóre przykłady romantycznych budowli regionu.

Po trzecie – ciekawymi miastami

Do najważniejszego miasta położonego na tym terenie należy Zagrzeb czyli stolica Chorwacji. Zwiedzając stolicę  warto zwrócić uwagę na zabytkową oraz różnorodną architekturą miasta a także udać się na Plac św. Marka przy którym mieści się gotycka świątynia.
Kolejnym miastem jest Karlovac, które widziane z lotu ptaka, swoim kształtem przypomina sześcioramienną gwiazdę. To w tym mieście toczyła się ciężka walka Ojczyźniana pomiędzy Serbami i Chorwatami w 1991 roku. W mieście znajduje się Muzeum Wojny, w którym zobaczyć można sprzęt NATO używany podczas walki. Osoby lubiące spacery wśród zieleni udać się mogą do pięknego ogrodu botanicznego Vrbanićev Perivoj.
Do pozostałych, większych miast regionu Chorwacji Centralnej, których nie można pominąć zalicza się Varaždin, Sisak oraz miasto Krapina, w którym organizowane są liczne festiwale i imprezy kulturalne.

Chorwacja CentralnaZagrzeb – stolica Chorwacji (fot. źródło: podróże.pl)

Chorwacja CentralnaZamek Trakošćan (fot. źródło: en.wikipedia.org)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × three =