Bogowie Słowian

BOGOWIE SŁOWIAN I MIEJSCA W CHORWACJI POWIĄZANE Z ICH ISTNIENIEM

Mitologia jest obszernym zbiorem wierzeń oraz legend danej społeczności. Ukazuje przede wszystkim opowieści o bóstwach i istotach posiadających nadprzyrodzoną siłę, w którą wierzyła dana ludność. Mitologia słowiańska rozróżnia czterech najważniejszych bogów do których zalicza się Perun, Świętowit, Swaróg i Weles. Bogowie Słowian posiadali niezwykłe moce i obdarzeni byli niewyobrażalnymi siłami. Do nich Słowianie wznosili swoje modły i prośby, oddawali hołdy i uwielbienie.
Dzieje mityczne to daleka przeszłość, ale jej ślady pozostały do dnia dzisiejszego. Zarówno w Polsce, tak samo i w Chorwacji istnieją miejsca na mapie, które swoją nazwą nawiązują do dawnych wierzeń i poglądów ludzkich. Wiele symboli i znaków z dawnych czasów przedostało się do naszego współczesnego życia. Dawne wierzenia odegrały też znaczącą rolę na rozwój danej kultury i społeczności.


Bogowie Słowian:

Perun

Perun to nic innego jak piorun. Jego imię kojarzone było z tym, który uderza, włada piorunami. Był bogiem grzmotów i błyskawic, ale również przedstawiany jako bóg waleczności i męskości. Symbolem Peruna był dąb, mocne i silne drzewo z rodziny bukowatych. Perun bardzo często przesiadywał w koronie dębu i z tego właśnie miejsca władał piorunami. Stąd też, uważa się, że dąb jest drzewem świętym, a nawet drzewem życia. Cały rytuał związany z oddawaniem hołdu Perunowi odbywał się zazwyczaj w dębowych lasach i zagajnikach.
Bóg piorunów przedstawiany był jako postać silnego mężczyzny ze złotą brodą oraz srebrzystymi włosami. Magicznym amuletem Peruna była strzałka piorunowa, czyli skamieniałość powstała w wyniku uderzenia pioruna w ziemię. Dawni Słowianie, uważali, że uderzenia pioruna były uświęcające, a samo miejsce, w którym nastąpiło uderzenie miało uzdrowicielską moc. 

Świętowit

Świętowit pojawiający się również pod wieloma innymi nazwami takimi jak: Svetovit, Svetovid, Sudvid, Svantevid, Vid, to w mitologii słowiańskiej najwyższe bóstwo ze wszystkich. Uważany za wszechmocnego boga – pana niebios, płodności i urodzaju oraz boga słońca, ognia i wojny. Najprościej ujmując Świętowit, to ten, który włada i rozporządza mocą nadprzyrodzoną. Pierwszy człon imiona odczytuje się jako tego, który jest święty, natomiast drugi człon -wit to pan który widzi, zna, dostrzega.
Świętowit przedstawiany był jako postać o czterech twarzach, patrzący we wszystkie kierunki świata. Symbolem boga był ogromny miecz a jego świętym zwierzęciem biały koń, uznawany za zwierzę wróżebne przepowiadające przyszłość. Wierzono, że przed wyprawą na wojnę koń potrafił przewidzieć zwycięstwo lub porażkę. Ruch konia lewą nogą był przepowiednią klęski, natomiast prawą, oznaczał zwycięstwo w bitwie.

Swaróg

W języku chorwackim występujący pod imieniem Svarog, to bóg słońca, powietrza i nieba. Jego imię wywodzi się od słowa „swar” oznaczającego blask. Był bogiem utożsamiany ze słońcem, ogniem, płomieniami oraz uznawanym za władcę całego kosmosu.
Słowinie wierzyli, że spotkają Sworoga we wszystkim co jest powiązane z ogniem i blaskiem. Z wielka czcią i godnością obchodzili się z płomieniami domowych palenisk, a powstały żar z ogniska przechowywali i przenosili do nowych miejsc zamieszkania. Przez długi czas, Słowianie mieli zwyczaj pokłonu i modlitwy do wschodzącego i zachodzącego słońca, nie wskazywali też palcem w jego kierunku, nie ustawiali się do niego plecami.

Weles

Weles to bóg bydła, magii i zaświatów. Kojarzony też z rzemiosłem, sztuką i bogactwem. Występujący również pod nazwą Welos, Velinas, Veles, Volos. Pierwszy człon jego imienia wel-  oznacza władający, wielki, natomiast drugi człon -les to władający lasem. Był bogiem z trzema twarzami, gdzie każda z nich skierowana była w inną stronę – ku niebu, ziemi i świata podziemnego. Wierzono, że posiadając trzy twarze, włada trzema królestwami – niebem, ziemią i piekłem. 
Według wierzeń Weles posiadał umiejętność przeobrażania się w różne postaci zwierząt. Czasami pod postacią starca z długą siwą brodą pojawiał się wśród ludzi prosząc o wodę do picia. Kto nie podał starcowi wody, to przez resztę życia czekały go same przykrości i niepowodzenia.

źródło: „Mitologia Słowian” Aleksander Gieysztor


Wierzenia w bogów na wyspie Brač


Legendy głoszą, że mieszkańcy wyspy Brač równie mocno wierzyli w bóstwa posiadające moce i siły nadprzyrodzone. Przekonani byli, że bogowie przyczynili się do powstania ich wyspy. Kiedy pierwsi mieszkańcy Brača weszli na dzisiejszy szczyt Vidova Gora, a im oczom ukazał się piękny i zapierający dech w piersiach widok na wszystkie strony świata, wierzyli, że tym właśnie miejscem musiał władać Vid, czyli jeden z naszych tytułowych bogów – Świętowit. Jego cztery twarze, każda odwrócona w inną stronę świata i jego cztery pary oczu obejmujące wzrokiem cały świat chroniły i strzegły mieszkańców przed złem. Tak też, od boga Vida powstała nazwa Vidova Gora.

Na Vidovej można zobaczyć także ruiny niewielkiej kaplicy pod wezwaniem świętego Vida, która według wierzeń mieszkańców została wybudowana na jeszcze wcześniejszych pozostałościach dawnego sanktuarium słowiańskiego, w którym był sławiony Świętowit.

Innym przykładem miejsca, gdzie można się doszukać mitycznych postaci jest Smocza Jaskinia nad miejscowością Murvica. Tutaj, co ciekawsze, świat mitologii i pogaństwa łączy się ze światem chrześcijaństwa. W jaskini widnieją symbole dawnych wierzeń – księżyc i smok. Według mitologii smok obdarzony był dużą inteligencją, posługiwał się magią oraz potrafił władać ludzką mową.

Bogowie Słowian

Vidova Gora – pozostałości kaplicy św. Vida

Bogowie Słowian

Smocza Jaskinia na Braču

Przykłady innych miejsc w Chorwacji powiązanych z mitologicznymi bogami:


– Wzgórze Perun

Wzgórze położone nad miejscowością Podstrana. Perun – władca piorunów

– Wzgórze Sutvid
Wzgórze położone nad miejscowością Tučepi. Sutvid (Świętowit) – władca niebios 

– Szczyt Troglav
Najwyższy szczyt w Paśmie Gór Dynarskich w Chorwacji. Troglav – władca przestrzeni

– Mokošica
Niewielka miejscowość nieopodal Dubrovnika. Mokoš – bogini płodności

– Volosko
Rybacka miejscowość w okolicach miasta Rijeka. Volos (Weles) – władca bydła, magii i zaświatów

To tylko nieliczne przykłady miejsc jakie udało mi się dla Was odszukać, które swoją nazwą powiązane są z bogami występującymi w mitologii słowiańskiej. Zwiedzając Chorwację warto zagłębiać się w historię danego miejsca, bo może się okazać, iż skrywa ona w sobie wiele ciekawych opowieści i niewyjaśnionych legend.

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *