Bačvice

Bačvice – plaża w Splicie, która zrzesza maniaków gry w picigin

Bačvice to najbardziej rozpoznawalna plaży w Splicie i jego okolicy, znana przede wszystki po grze w picigin. Plaża jest piszczysta oraz posiada tak zwane betonowe tarasy. Na obszarze plaży znajdują sie liczne bary i kafejki, budka z lodami oraz coś miłego dla ciała, czyli miejsce z masażami. Bez względu na porę roku i pogodę, plażę bardzo chętnie odwiedzają mieszkańcy, którzy spędzają tutaj swój wolny czas.

W szczycie sezonu na plaży jest dużo osób, jednak nie ma najmniejszego problemu żeby znaleźć dla siebie wolne miejsce. Na plaży można wynająć leżak i prasol słoneczny (są to miejsca w centralnej części plaży) lub rozłożyć się z ręczniekiem za lub przed leżakami. Sporo swobodnego miejsca znajduje się także na terenie betonowym.
Bačvice jak wiele plaż w Chorwacji, ma przygotowaną również atrakcję dla najmłodszych w postaci parku wodnego.
Zejście do morza jest tutaj bardzo spokojne i przez długi czas płytkie. Jest to super plaża dla rodzin z małymi dziećmi. Trzeba uważać, żeby ktoś z osób grających w picigin nie zdeptał naszego malucha bawiącego się w wodzie 😉

Plaża położona jest na wysokości portu promowego, z którego dojdzie się do niej pieszo w niecałe 15 minut spokojnym spacerem.

Bačvice

Bačvice

Piaszczysta plaża Bačvice

Bačvice

Widok z plaży na wyspę Brač

Bačvice

Płytkie zejście do morza

Co to jest picigin?

Picigin to bardzo popularny w Chorwacji rodzaj rekreacyjnej gry w piłkę. Najważniejsze jest żeby uczestnicy rozgrywek stali w wodzie (najlepiej sięgającej im za kostki). 
Cała gra w picigin polega na tym, że rozmieszczeni w niewielkiej od siebie odległości zawodnicy, odbiają pomiędzy sobą małą piłkę. Piłkę należy utrzymać jak najdłużej w powietrzu, tak żeby nie wpadła do wody. Zabronione jest jej łapanie oraz kopanie nogą. Piłkę należy odbijać dłońmi. Podczas zawodowych rozgrywek między sobą rywalizują dwie drużyn, a w skład w każdej wchodzi pięć uczestników.
Największym ośrodkiem picigin-u w Chorwacji jest właśnie Split i plaża Bačvice. To tuaj każdego dnia możemy zobaczyć grające osoby, w tym nawet znanych i lubianych artystów muzycznych.
Warto wiedzieć, że za datę powstania picigin-u w Chorwacji uznaje się rok 1908, kiedy to na plaży Bačvice rozegrana została po raz pierwszy gra pomiędzy studentami. 
Na poniższym filmiku możecie dostrzec osoby grające w picigin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + eighteen =